Dveře v podlaze

Máte rádi filmy natočené podle knižních předloh? Jestliže ano, tak máte možnost shlédnout zfilmovaný román Johna Irwinga Rok vdovou (A Widow for One Year), tentokráte se režie ujal poměrně neznámý režisér Tod Williams. Knihu tohoto známého amerického spisovatele jsem bohužel nečetl, takže nemohu provést srovnání, nakolik adaptace odpovídá prostředí a ději v románu.

Ve srovnání s jiným filmem natočeném podle stejného autora (Pravidla moštárny, r. Lasse Hallström) mi tento film přišel jako dějově plnější.

Samotný děj filmu nás zavádí do období letních prázdnin, kdy jedna z ústředních postav, mladý student třetího ročníku Eddie (Jon Foster), má nastupovat brigádu či praxi jako asistent u známého spisovatele a současně i ilustrátora sám sebou napsaných dětských knih Teda (Jeff Bridges). Již od počátku vyprávění se nad dějem vznáší stín rodinné tragédie, kdy Ted a jeho manželka Marion (Kim Basinger) přišli o dva syny způsobem, který je divákům tajen až do posledních minut. Je zřejmé, že v rodině něco není v pořádku a že se schyluje pravděpodobně k jejímu rozpadu, přestože v rodině žije ještě čtyřletá dcera Ruth (Elle Fanning). Pokud se o dítě nestará dívka na hlídání, Ruth je ve střídavé péči rodičů. Ty od příjezdu Eddieho začínají žít odděleně.

Příběh připomíná šachovou partii, kdy Ted žije svůj život a „dělá své tahy“, na druhou stranu Marion se věnuje od určité chvíle Eddiemu více, než jen jako dobrá hostitelka a občas reaguje na Tedyho „tahy“. Některé jsou zřejmé okamžitě, je jasné, co bude následovat, u dalších jejich význam pochopíme později. Eddie se pohybuje mezi nimi a svým způsobem tvoří spojovací prvek jejich životů.

Jinak film je zařazen do kategorie drama, já ho cítil jako příběh dvou lidí, jejichž cesty se po rodinné tragédii rozcházejí. Film si nehraje nijak na efektní záběry, občas některými scénami překvapí, to ano, ale vše má řád. Naleznete zde vtip, zároveň smutek, je to příběh, kterému můžete věřit. Herecké výkony jsou zdařilé, zejména výkon Jeffa Bridgese je přesvědčivý.

Závěrem jediné – uvedený film stojí určitě za shlédnutí.