Lidové noviny – Shortbus

Další nevětšinový film pod hlavičkou Lidových novin přichází ve čtvrtek 13. listopadu 2008, jmenuje se Shortbus a bude za cenu 49,- Kč. Film vychází společně s krátkým filmem Karneval zvířat Michaely Pavlátové. „Tento film by mnozí čekali jako přílohu erotického časopisu, ale my věříme, že otevřené sexuální scény neuvidí divák jako to podstatné. Chce to zbavit se předsudků v nás, roztrhnout ten barvotiskový obal na povrchu a podívat se, co je vevnitř," k filmu říká Radim Habartík z Aerofilms.

Režisér kontroverzního snímku Hedwig and the Angry Inch (USA 2001) John Cameron Mitchell představil na letošním Filmovém festivalu v Cannes svůj poslední snímek. Film překvapuje svou otevřeností, baví svou hravostí a nutí k zamyšlení svou citlivostí. Film se pokouší očistit a uvolnit náš sexuální život, jenž je často obestřen negativním zabarvením a znevážen pornografií. Film očišťuje lidský sexuální život od předsudků a ukazuje člověka v jeho celosti, duši a tělo jako dvě neoddělitelné polarity. SHORTBUS sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný…

Jednou hrdinkou je Sophia, terapeutka v partnerské poradně, která nikdy nedosáhla orgasmu. S Robem je vdaná již mnoho let a celou dobu ho před ním jen předstírá. Den, kdy přijde na to, jak manžela o svém problému nepřímo zpravit, pro ni znamená počátek dlouhé a namáhavé cesty za jejím vyvrcholením.

Druhým hlavním hrdinou je James. On a jeho přítel Jamie jsou Sophiinými klienty. James navrhuje otevřít jejich vztah dalším partnerům, ale po uši zamilovaný Jamie nedokáže pochopit proč. Důvodem je, že James chce svého partnera nenápadně připravit na chystanou sebevraždu. Dny i noci pracuje na záhadném videu, které, jak se později ukáže, chystal jako vzkaz na rozloučenou.

Kolem obou párů se točí ještě další tři postavy. Severin je prostitutka – domina, která bydlí v malinkatém skladu a své známé i cizí klienty si fotí na Polaroid přesně ve chvílích, kdy jsou nejzranitelnější. Nikdy s nikým neměla opravdový vztah, ale někdy mívá dojem, že by toho přeci jen byla schopná. Rozhodne se, že Sofii pomůže dosáhnout orgasmu. Na oplátku ji Sofie zdarma poskytuje terapeutická sezení, při kterých si Severin nakonec připustí, že by se mohla ocitnout ve vztahu.

Ceth se zamiluje do Jamese a Jamieho – ne zvlášť, ale do obou dohromady, jako do páru. Snaží se s nimi vybudovat "monogamní" trojčlenný vztah.

Caleb žije v bytě, ze kterého má dokonalý výhled na byt Jamese a Jamieho. Je posedlý sledováním Jamese. Když se u nich objeví Ceth, je Caleb rozhořčen a šokován, protože se bojí, že by nově příchozí mohl jejich dokonalý vztah rozbít. Rozhodne se tuto hrozbu eliminovat.

Všech sedm postav se schází v Shortbusu, moderním salóně, který se koná každý týden a snaží se jít ve stopách pařížských salónů Gertrudy Stein. (Název Shortbus odkazuje k malému školnímu autobusu, kterým do školy jezdí "nadané děti".) Hostitel/ka Shortbusu Justin Bond ze salónu vytvořil/a divoký vír umění, hudby, politiky a sexu otevřeného všem pohlavím. Justin a "hlavní číšník" se nenápadně starají o to, aby, jak se zpívá ve známé písni: "nakonec každý dostal, po čem touží."

Při závěrečných scénách filmu, které se odehrávají během celoměstského výpadku proudu, je zřejmé, že každá z postav prošla důležitou životní proměnou. Caleb překazil Jamesovu plánovanou sebevraždu. James se vrátí k Jamiemu a svůj vztah začínají stavět na nových základech. Severin, Rob a Ceth se pomalu osvobozují ze svých vnitřních vězení a Sophia konečně dosáhne orgasmu. V tu chvíli naskočí elektřina.

Shortbus je prý film plný otevřených sexuálních scén a panoptikálních postaviček, které většinu času řeší jen to, s kým se vyspat a jak u toho dosáhnout orgasmu, nejlíp třikrát. Tahle pověst se za ním táhne jak smrad za bezdomovcem. Není to ale pravda. Režisér Mitchell netočí hloupé filmy a i v tomto případě přišel s docela obyčejným příběhem o docela obyčejných lidských pocitech, kterým se při všem tom hledání toho pravého nebo té pravé prostě nevyhnete. Jen ten věčný příběh interpretuje po svém, to je celé. Chce to zbavit se předsudků v nás, roztrhnout ten barvotiskový obal na povrchu a podívat se, co je vevnitř.

A po oficiálních pozitivních informacích jeden z mírnějších komentářů:

Shortbus je pokusem o přiblížení světa sexuálních problémů, které má pravděpodobně (film to trochu tvrdí) každá osoba na světě. Sledujeme zde příběh jedné japonské sexuální terapeutky, homosexuála, který pomalu ale jistě připravuje svých závěrečných rozlučkových 15minut slávy pro svého milence a jednu milovnici BDSM, která hledá svoje místo na světě a nějakou přítelkyni. Každý má nějaký problém a všechno končí a začíná sexem nebo vyvrcholením. Nebudu zde rozebírat, jak nechutný pohled může být na homosexuální trojku plnou mužů nebo na ejakulaci do vlastních úst. Postavy přicházejí se svými problémy, ale film je neřeší. Nechá vše plynout, až najednou, z ničeho nic, se ve všech postavách zrodí řešení, které nepostřehnete – pouze jste svědkem, jak všichni docílí toho, po čem toužili. Má tedy smysl pohled na sexuální orgie, rozhovory o sexu, ukázka BDSM a všechny další "šokující" praktiky? Shortbus není o sexu a o praktikách, ale chtěl by být. Je filmem, který by chtěl být plný myšlenek a odpovědí na sex a vše okolo něj, ale ve výsledku je prázdným pohledem na sexualitu, který pouze ukazuje a nechce být ten, co soudí.

Žánr: Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 2006

Délka: 101 minut

Původní název: Shortbus

Světová premiéra: 20. května 2006 – Franice (Cannes Film Festival)

Premiéra v kinech ČR: 16. listopadu 2006 s titulky

Režie: John Cameron Mitchell

Scénář: John Cameron Mitchell

Produkce: Wouter Barendrecht, Alexis Fish, Howard Gertler, Morgan Higby, Pamela Hirsch, Richie Jacskon, John Cameron Mitchell, Morgan Higby Night, Tim Perell, Bobbi Thompson, Michael J. Werner. Neil Westreich, Richard Wofford

Hudba: Yo La Tengo

Kamera: Frank G. DeMarco

Společnost: Fortissimo Films / Process Productions / Q Television

Natáčeno: New York City, New York, USA

Hrají: Sook-Yin Lee (Sofia), Paul Dawson (James), Lindsay Beamish (Severin), PJ DeBoy (Jamie), Raphael Barker (Rob), Peter Stickles (Caleb), Jay Brannan (Ceth), Alan Mandell (Tobias), Adam Hardman (Jesse), Ray Rivas (Shabbos Goy), Shanti Carson (Leah), Justin Hagan (Brad), Jan Hilmer (Nick), Stephen Kent Jusick (Creamy), Yolonda Ross (Faustus), Jocelyn Samson (Jid), Daniela Sea (malý princ), Miriam Shor (Zoey), a další

Údaje o DVD (dle původního vydání):

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky

Titulky: česky

Obraz: 16:9

Bonus: Vynechané scény, Film o filmu

Skutečnost asi bude jiná, viz v textu výše inzerovaný připojený krátký film.