Sobotní Sport s DVD – Smrt na Nilu

Sobotní Sport dává 26. července 2008 šanci milovníkům i jiných detektivů, než je angličan s dýmkou a houslemi. K dostání by měla být Smrt na Nilu za 49,– Kč, klasika z pera Agaty Christie, která se dočkala již několika zpracování. Nás by ale údajně mělo čekat to klasické a vcelku dobře známé, plné hvězdných jmen.

 

Za 14 miliónů dolarů realizuje specialista na katastrofické filmy (Skleněné peklo – 1974) na objednávku anglického koncernu sdělovacích prostředků EMI kriminální román populární Agathy Christie Smrt na Nilu.

 

Jedna loď, několik vražd, mrtvola, několik podezřelých a jeden geniální detektiv.

Hercule Poirot chce prožít příjemnou dovolenou na luxusní lodi Karnak, která se plaví po Nilu. Pokojný výlet se však změní v drama, když někdo zavraždí bohatou americkou dědičku miliónů Linnet Ridgeway-Doylovou. Pachatelem může být jen některý z cestujících. Ale kdo? Všichni patří k pozvané společnosti a všichni rovněž nesouhlasili se sňatkem.

 

Manžel Simon a jeho bývalá milenka Jacqueline De Bellefortová jsou s největší pravděpodobností mimo podezření. Je vrahem nepříjemná stará dáma Marie Van Schuylerová, která ukradla Linnetine šperky? Nebo věčně opilá spisovatelka skandalózních knih Salom Otterbourneová, se kterou se Linnet soudila? Či doktor Ludwig Bessner, kterému Linnet vyhrožovala odebráním licence? Ani další cestující nemají čisté svědomí. Hercule Poirot a jeho šedé mozkové buňky musí pracovat na plné obrátky, aby pravda vyšla najevo. Při hledání pachatele doslova klopýtne o dvě další mrtvoly. A když mu chybí kapitán Hastings, v úloze „watsona“ musí obstát plukovník Johnny Race.

Žánr: Krimi / Mysteriozní
Země původu: Velká Británie
Rok vzniku: 1978
Délka: 134 min.
Původní název: (Agatha Christie’s) Death on the Nile
Světová premiéra: 29. září 1978 – USA
Režie: John Guillermin
Námět: Agatha Christie
Scénář: Anthony Shaffer
Produkce: John Brabourne, Richard B. Goodwin, Norton Knatchbull
Hudba: Nino Rota
Kamera: Jack Cardiff
Společnost: G.W. Films / EMI Films / Mersham Productions Ltd.

 

Natáčeno: Abu Simbel, Egypt / Aswan, Egypt / Cairo, Egypt / Compton Winyates, Warwickshire, England, UK (venkovský dům Linneta Ridgeway Doyleho) / Giza, Egypt / Hotel Pullman Cataract, Sharia Abtal el Tahrir, Aswan, Egypt (Old Cataract Hotel, Grand Nile Hotel) / Luxor, Egypt / řeka Nil, Egypt / Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, England, UK (studio) / Temple of Abu Simbel, Egypt / Temple of Amun, Karnak Temple, Luxor, Egypt

 

Hrají: Peter Ustinov (Hercule Poirot), Jane Birkin (Louise Bourgetová), Lois Chiles (Linnet Ridgewayová), Bette Davis (Marie Van Schuylerová), Mia Farrow (Jacqueline De Bellefortová), Jon Finch (James Ferguson), Olivia Hussey (Rosalie Otterbourneová), George Kennedy (Andrew Pennington), Angela Lansbury (Salome Otterbourneová), Simon MacCorkindale (Simon Doyle), David Niven (plukovník Johnny Race), Maggie Smith (slečna Bowersová), Jack Warden (doktor Ludwig Bessner), Harry Andrews (Barnstable), I.S. Johar (manažer Karnaku), Sam Wanamaker (Sterndale Rockford )

Údaje o DVD (vydavatel Hollywood classic entertainment):
Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: PAL 16:9 DVD 9
Bonus: nic