Filmag horor 29 – Aenigma

Filmag se ve středu 19. listopadu 2008 vrací k praotci stylu gore. Další film z díly Lucia Fulciho Aenigma v ceně 45,- Kč. Síla šílencovy mysli je nekonečná.

Fulciho crossover Carrie a The Medusa Touch. Příběh má dvě hlavní hrdinky: první je v komatu , druhá s příjmením Gordonová (podobnost se slovem gorgona čistě náhodná?) je tou první ovládána jako nástroj pomsty. Ta první je studentkou, která je dcerou retardované uklízečky Mary, a všichni si z ní dělají legraci. Jeden žert se jim ale vymstí. Připraví si pro ni předem připravené rande, na kterém ji ztrapní přede všemi a když dívka prchá pryč, je sražena projíždějícím autem. Nyní je v komatu, na nic nereaguje a doktoři už nevěří, že by se mohla probudit. Ve škole se ale od té doby začnou dít podivné nehody a vraždy. K tomu ještě tu samou noc, co je dívka sražena, přijíždí do školy nová studentka, která se občas chová velice podivně.

 

Fulci navodil příjemnou atmosfétu potemnělých chodeb a vychutnal si zajímavé vraždy. Mezi nimi je useknutí hlavy sjíždějícím oknem, uškrcení vlastním zlým dvojníkem, ale scéna se šneky je asi nejatraktivnější a natočit ji musela být docela zajímavá práce, hlavně pro herečku pod nimi.

 

Ve Fulciho filmografii nadprůměrný film, ve kterém bohužel použil děsnou muziku, včetně odrhovaček z osmdesátých let. Ukázková je doktorova snová scéna za doprovodu kytarového kvílení, která místo aby děsilo, je spíš otravné. Většina aktérů tradičně na úrovni lepších pornoherců, ale na to jsme u Fulciho zvyklí. Velmi dobře jsou vybrány obě hlavní hrdinky, z nichž jedna je děsivá i když pomalu nevstane z postele a druhá s až úchvatně krásným obličejem vzbuzuje touhu v budoucích obětech. Nejzábavnější záběry: Tom Cruise se vztyčeným palcem a hlemýžď lezoucí po Rockym. Fulci zkrátka ví jak dostat do svých filmů ty největší hvězdy, aniž by jim musel platit…

 

A opět doplňme oficiální text:

 

Po nešťastné nehodě, kvůli které se ocitla v kómatu mladá a naivní Kathy, se Bostonská dívčí škola stává dějištěm řady podivných událostí. Nevysvětlitelná úmrtí personálu školy i jejích studentek jsou zprvu brány jako pouhé náhody. Ale již zanedlouho si doktor Anderson uvědomuje, že vraždy souvisí s novou studentkou, která právě nastoupila. Jakou roli však v celém příběhu hraje šílená uklízečka Mary, po nocích se plížící chodbami? A proč Kathy tělo v nemocnici z ničeho nic vykazuje enormní známky emoční aktivity? Odpovědi leží hluboko v šílené mysli plné nenávisti… 

 

Žánr: Horor

Země původu: Itálie / Jugoslávie

Rok vzniku: 1987

Délka: 86 minut

Původní název: Aenigma

Režie: Lucio Fulci

Scénář: Lucio Fulci, Giorgio Mariuzzo

Produkce: Ettore Spagnuoli, Boro Banjac, Walter Brandi

Hudba: Carlo Maria Cordio

Kamera: Luigi Ciccarese

Společnost: A.M. Trading International Rome / Sutjeska Film

Natáčeno: Beograd, Srbsko, Jugoslávie / Boston, Massachusetts, USA

 

Hrají: Jared Martin (Dr. Robert Anderson), Lara Naszinsky (Eva Gordonová), Ulli Reinthaler (Jenny Clarková), Sophie d‘ Aulan (Kim), Dragan Bjelogrlic (Tom), Ljiljana Blagojevic (slečna Jonesová), Jennifer Naud (Grave O’Neilová), Riccardo Acerbi (Fred Vernon), Kathi Wise (Virgina Williamsová), Mijlijana Zirajevic (Kathy), Franciska Spahic (Joanne), Dasica Zegarac (Mary), Zorica Lesic (slečna Jamesová), Zoran Lesic, Rade Colovic, Lucio Fulci (policejní inspektor)

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 italsky, 2.0 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky (napevno k oběma jazykovým variantám)

Obraz: barevný 16:9 (1,85:1)

Bonus: filmografie, trailer, z naší nabídky  

E-shop Řitka video s.r.o.