MF Dnes – Občan Havel

 

Občas se stává, že DVD které právě vychází na stánku je ve stejnou dobu uváděno i v televizi. To je také případ filmu Občan Havel, který jsme včera mohli zhlédnout na TV Nova, a těm, kterým to nestačilo, si ho zítra, ve středu 19.11.2008, mohou zakoupit za 50,- Kč i na DVD. Pohled do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Třináct let prvního českého prezidenta, státníka i obyčejného člověka a občana očima režiséra Jana Kouteckého. Časosběrný filmový dokument.  

 

 

Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. 

 

Stejně jako v životě Václava Havla hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. 

 

 

Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou. 

 

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2007

Režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek

Hrají: Václav Havel, Bill Clinton, Jan Tříska, Václav Klaus, Dagmar Veškrnová – Havlová, George W. Bush, Miloš Zeman, Ladislav Smoljak, Mick Jagger, Taťána Fischerová, Keith Richards, Mejla Hlavsa, Eva Holubová, Barbora Hrzánová, Pavel Koutecký, Leoš Suchařípa, Karel Zich, Peter Dvorský