Šíp – Rozmarné léto

 

Nezbývá nám než čekat, zda se šuškanda o zániku deníku Šíp potvrdí či nikoliv, a co se pak stane s pramenem českých DVD, jichž přinesl požehnanou řádku. Zatím je na pátek 25. července 2008 oznámeno vydání dalšího českého filmu Rozmarné léto za cenu 42,– Kč. O tomto filmu jsme se zmiňovali v přehledu letních reedic, protože již dříve byl ke koupi.  

 

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným, děl mistr Antonín, odvraceje se od přístroje Celsiova.“ To je snad nejznámější souvětí z novely Vladislava Vančury, kterou v roce 1967 převedl na filmové plátno Jiří Menzel. Byl to jeho v pořadí druhý samostatný režijní počin (o rok mu předcházely oscarové Ostře sledované vlaky). V Rozmarném létu se Menzlovi podařilo dokonale vystihnout specifický jazyk i atmosféru předlohy. Nemalou zásluhu na tom jistě mají i jednotliví herečtí představitelé, zejména Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák, kteří ztělesnili trojici přátel, trávících spolu letní čas v debatách a dobrosrdečném hašteření. Zavítejte tedy na plovárnu v Krokových Varech, kde se scházejí lázeňský Antonín Důra, abbé Roch a major Hugo.

Jednoho dne přijede do městečka potulný kouzelník Arnoštek s krásnou společnicí Annou. Ta vnese mezi tři kamarády rozruch, všichni jsou jí okouzleni. Ale i paní Kateřina, Důrova manželka, hledá trochu vzrušení, a k tomu si vyhlédne Arnoštka. Kouzelník s Annou po několika dnech odjíždějí a zanechávají v myslích obyvatel městečka nostalgii a pocit nenaplněných tužeb…

 

A opět sáhnu do historických pramenů, tentokrát mám v ruce Kino číslo 1, ročník XXIII, které vyšlo 11. ledna 1968 a na stranách 2 a 3 přineslo rozhovor s režisérem tehdy chystaného filmu pod názvem „Jiří Menzel taky hraje, nebo jen hraje?“:

Nadpis mi dělá potíže, protože Jiří Menzel říká, že to jeho epizodění před kamerou je maličkost proti tomu, co musí hrát za kamerou, aby všichni kolem nezapochybovali, že ví, co po nich chce. (Připomínám, že dosud hrál u režisérů Kadára a Klose, H. Bočana, J. Máši, E. Schorma, M. Vošmika).

 

Můj úkol spočívá v maličkosti: mám s režisérem Menzelem, o kterém vím, že nejraději odpovídá úsečně do point nebo v aforismech, „zapříst rozhovor“ o tom, z jakých (nejnitěrnějších) popudů střídá postavení před objektivem. Cítí-li se k tomu či onomu povolán více nebo méně, a tak originálně dál a dál. Tvrdím, že se mi podařilo vymyslit i několik otázek, z kterých banalita čouhala poměrně cudně. Přesto se režisér Menzel hned po té první na mne podíval s tak břitkou odevzdaností, že se kvocient mé novinářské pohotovosti smrskl na minimum. Zavřela jsem rezignovaně blok. Ale pan Menzel je dobrosrdečný (i když se to nezdá), a tak jsem notes zase otevřela.

Tak tam napiště, že se sám divím, kde se ta drzost k hraní ve mně bere. Co já vlastně mám před kameru a na jeviště co lízt? Tak, to by mohlo stačit, ne? Pojďte to přeskočit. A ptejte se na něco jinýho, ptejte se! Vykonávejte svoje povolání!

 

Což nakonec novinářka učinila… Rozhovor Ženi Wienerové s režisérem doprovázejí fotky jeho provazoleckého tréninku pro film, který právě v té době dokončoval v synchornní hale Moskva (už tehdy se dotáčely postsynchrony).

 

Žánr: Komedie Země původu: Československo Rok vzniku: 1968 Délka: 80 min. Premiéra v kinech ČR: 24. května 1968 Režie: Jiří Menzel Námět: Vladislav Vančura Scénář: Václav Nývlt, Jiří Menzel, Vladimír Kalina, Jan Libora Produkce: Zdeněk Oves, Jaroslav Vágner, Richard Němec Hudba: Jiří Šust Kamera: Jaromír Šofr Choreografie: Luboš Ogoun Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Ladislav Fikar – Bohumil Šmída Natáčeno: Veselí nad Lužnicí

Hrají: Rudolf Hrusínský (Antonín Důra), Míla Myslíková (Kateřina Důrová), Vlastimil Brodský (major Hugo), František Řehák (abbé Roch), Jana Preissová (Anna), Jiří Menzel (Arnoštek), Bohuš Záhorský (stařik), Vlasta Jelínková (služebná), Alois Vachek (muž v hospodě), Bohumil Koška (muž v hospodě), Karel Hovorka (muž v hospodě), Vladimír Pátek (muž v hospodě), Antonín Pražák (policajt), Pavel Bošek (starosta), Karel Engel (výrostek), Jaroslav Tomsa (výrostek), Ludvík Wolf (výrostek), Jindra Fenclová (žena na koupališti)

 

Údaje o DVD (Bonton Film / Centrum českého videa):
Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky
Titulky: anglicky
Obraz: PAL 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Jiří Menzel, František Řehák)