Blesk – Od soumraku do úsvitu

Těžko odhadnout, zda jde o zprávu dobrou, nebo špatnou. Blesk postupně začíná čerpat tituly, které vyšly v edici FilmX. Snad to neovlivní kupující v tom smyslu, že přestanou utrácet 99 korun v naději, že se za pár měsíců dočkají téhož za cenu poloviční. Nicméně v pátek 21. listopadu 2008 nás například čeká Od soumraku do úsvitu za 49,- Kč. Pokud jste tedy minule zaváhali, máte možnost doplnit si mezery ve sbírce.

Dva bankovní lupiči prchají před spravedlností do Mexika. Cestou střílejí skoro po všem, co se hýbe. Mrtvých už je požehnaně, ale na lítost není čas. Ostatně největší dobrodružství je teprve čeká za mexickými hranicemi. Tam, v místním baru, se mají setkat s komplicem, který jim poskytne azyl. Situaci mírně zkomplikuje zjištění, že obsluha včetně striptérek jsou krvelační upíři. Kdo přežije od soumraku do úsvitu, vyhrává.

 

Dva z nejúspěšnějších postmoderních filmařů devadesátých let Quentin Tarantino a Robert Rodriguez se seznámili na festivalu Sundance v lednu 1992, kde oba shodou okolností představili své celovečerní prvotiny Gauneři a El Mariachi. Oba se rychle dohodli na společném filmu, jehož základem se stal první Tarantinův scénář, napsaný v roce 1990 podle povídky Roberta Kurtzmana jako "výkladní skříň" pro trikové možnosti jeho společnosti Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group.

 

Tarantino scénář upravil podle Rodriguezových připomínek a sám se obsadil do role Richarda Gecka, jednoho ze dvou bratrů, kteří se na útěku před zákonem dostanou do mexického baru plného upírů. Postavu druhého sourozence vytvořil George Clooney, tehdy hvězda televizního seriálu Pohotovost, což značně komplikovalo Rodriguezovi natáčení, neboť Clooney musel kvůli svým závazkům neustále pendlovat. Clooney se zase přiznal, že často míval na place problémy s koncentrací, neboť po zabíjení upírů měl čas od času nutkání své oběti začít ošetřovat – než si uvědomil, že zrovna nehraje doktora Rosse v populárním televizním seriálu…

 

Oba tvůrci v hororu Od soumraku do úsvitu s přehledem využívají motivů z upírské mytologie, které dotahují až k absurdní grotesknosti, zdůrazněné přemírou krvavých speciálních efektů a černohumorným nadhledem. Tomu jsou také podřízeny herecké výkony Tarantina a Clooneyho i představitelů vedlejších, záměrně jednostrunných postav, zejména Harveyho Keitela (baptistický pastor, který ztratil víru), Juliette Lewisové (pastorova dcera), Freda Williamsona (svalnatý bijec upírů) nebo Dannyho Treja (barman Charlie). Malou, ale výraznou úlohu bankovní úřednice, kterou oba bratři mají jako rukojmí, vytvořila Tarantinova herecká instruktorka Brenda Hillhouseová.

 

Na úspěch filmu se pokoušela navázat dvě pokračování. Tedy pokračování – obě se dějově odehrávají před tímto příběhem…

 

Údaje o DVD:

 

Obraz: barevný, PAL, 16:9 widescreen version

Zvuk: česky DD 2.0, anlicky DD 5.1

Délka: 104 minuty

Titulky: české, anglické

Regiony: 2

Typ disku: DVD 9

Bonusy: Dokument "Hollywood míří do pekla" (13:28), Ze zákulisí (s komentářem režiséra (10:46), Vystřižené a alternativní scény (5:29), Nepovedené záběry (6:04), Z natáčení (2:05), Videoklipy: Tito & Tarantula "After Dark" (4:06), ZZ Top "She’s Just Killing Me" (3:50), Fotogalerie (3:47) Upoutávky: – Jackie Brown (0:49) – Od soumraku do úsvitu (1:07) – Pulp Fiction (2:34)