Blesk – Tetovaný

Blesk v pátek 25. července 2008 vsadil na jistotu a vybral osvědčený herecký koncert Tetovaný za 44,- Kč. Stačí uvést jména – Louis de Funès a Jean Gabin. Dle obecného povědomí jediný film, kde se tyto dvě legendy francouzského filmu objevují společně. Film již dříve vyšel v TV Duelu a ti dva spolu hráli v roce 1962 ve filmu Gentleman z Epsomu.

Dravý obchodník s uměním Félicien Mézeray se u malíře Duboise setká se starým vysloužilým legionářem Legrainem, na jehož zádech objeví tetování, které je dílem slavného malíře Modiglianiho. Obraz ženy prý umělec vytetoval Legrainovi na záda v noci po vítězné přehlídce v roce 1919 a Mézeray je okamžitě odhodlán nasadit všechny možné páky, aby neobvyklý obraz získal, protože obratem našel kupce, Američana Larsena, který je ochoten zaplatit za tetování 600 milionů a koupit současně za 180 milionů všechny ostatní obrazy, které má Mézeray v tu chvíli na skladě. Ačkoli si však rtuťovitý obchodník může ústa umluvit a postupně zněkolikanásobí svou nabídku, legionář odmítá. O peníze nestojí a navíc nemá rád Američany. Když obchodník zjistí, že starý legionář žije přes zimu v Paříži a na zbytek roku odjíždí na venkov, kde má dům, nabídne se, že dům od základů opraví a zrenovuje, pokud starý muž na nabídku přistoupí.

 

A ten kupodivu souhlasí, ale s podmínkou, že smlouvu nepodepíše dříve než oprava začne. Nedočkavý obchodník se s ním tedy okamžitě vydá na venkov. Tady ho však čeká několik nemilých překvapení. Tím prvním je fakt, že Legrainův venkovský dům stojí v tom nejzapadlejším koutě Francie, kde není žádný telefon a tedy spojení, které by mu umožnilo pokračovat v rozjetých obchodech. Tím druhým pak skutečnost, že legionářův „domek“ je ve skutečnosti polorozpadlý zámek, kde od 11. století přebýval šlechtický rod Montignaců, jehož je Legrain posledním potomkem. Ne právě běžným je také fakt, že Legrain všechny nepohodlné zavírá do hladomorny, jak zjistí Mézeray hned první noc, kdy přistihnou v zámku zloděje. Přesto je odhodlán pustit se do oprav, aby obraz získal. Jeho představy o opravách se však od Legrainových podstatně liší. A jako by to všechno nestačilo, prohlásí lékař, že by měl starý muž začít cvičit, aby nedošlo k deformaci tetování.

Žánr: Komedie

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1968

Délka: 90 minut

Světová premiéra: 18. září 1968 – Francie

Původní název: Le Tatoué / Nemici… per la pelle / The Tattooed One

Režie: Denys de La Patellière

Scénář: Alphonse Boudard, Pascal Jardin

Produkce: Ralph Baum, Maurice Jacquin

Hudba: Georges Garvarentz

Kamera: Sacha Vierny

Společnost: Ascot / Cineraid / Les Films Copernic / Les Films Corona

Natáčeno: Studios de Boulogne-Billancourt/SFP – 2 rue de Silly, Boulogne-Billancourt, Hauts-de-Seine, Francie

Hrají: Jean Gabin (hrabě Enguerand – Louis Marie de Montignac aka Leg), Louis de Funes (Félicien Mézeray), Paul Mercey (Pellot), Yves Barsacq (pošťák), Pierre Tornade (strážmistr), Jean-Pierre Darras (Lucien), Joe Warfield (Larsen), Donald J. von Kurtz (Smith), Lyne Chardonnet (Valérie Mézerayová), Ibrahim Seck (sluha de Mézeray / Butler), Michel Barbey (pilot vrtulníku), Pierre Guéant (Richard Mézeray), Patrick Préjean (detektiv #1), Pierre Maguelon (detektiv #2), a další

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

 

 

Obraz: 16:9

Bonus: Upoutávka, Film o filmu, Fotogalerie, Filmografie, Z naší nabídky