Indiana Jones a království křišťálové lebky

Po týdnu nabitém levnými příbalovými DVD si uděláme malou odbočku a podíváme se i do jiných vod. Jde o biják,  který na příbalech asi jen tak hned nenaleznete. Jedním z hitů letošních vánoc pro mnohé bude zajisté i film Indiana Jones a království křišťálové lebky. A skuteční milovníci žánru si dopřejí dvoudiskovou edici.

Devatenáct let čekání skončilo. Jedna z nejslavnějších postav filmové historie se vrací na stříbrné plátno. Za doprovodu typických fanfár Johna Williamse, v charakteristickém klobouku a s bičem coby nepostradatelnou zbraní. Indiana Jones. Univerzitní profesor a muž, který objevil legendární Archu úmluvy, zachránil posvátné Sankarové kameny a nalezl Svatý grál. V novém dobrodružství bude pátrat po další slavné relikvii – záhadné Křišťálové lebce.

Píše se rok 1957 ve Spojených státech právě vrcholí McCarthyho čarodějnické procesy, studená válka je v plném proudu a o devatenáct let zestárnuvší Indiana Jones skočí rovnýma nohama přímo do dalšího dobrodružství. Tentokrát nebudou jeho cílem raně křesťanské relikvie, ale jihoamerické pozůstatky po velké mayské říši. Podaří se Indymu vypátrat tajemství křišťálové lebky a zachránit uneseného přítele?

O dalším pokračování populární archeologické série se začalo mluvit už ve chvíli, kdy Indiana Jones zmizel spolu se svým otcem v záři zapadajícího slunce na konci Poslední křížové výpravy. Ne že by slavný trojlístek tvořený režírujícím Stevenem Spielbergem, produkujícím Georgem Lucasem a hrajícím Harrisonem Fordem neměl chuť pokračovat. Zásadní překážkou se stal scénář. Přestože se o něj pokusila řada uznávaných autorů (mezi nimi třeba i Frank Darabont a M. Night Shaymalan), úspěšný byl až David Koepp (mimo jiné má na svědomí scénář k Válce světů nebo prvnímu Spider-Manovi), jenž po mnoha úmorných pokusech stvořil dílo, které odsouhlasili všichni tři klíčoví aktéři.

Příběh se odehrává symbolicky přesně devatenáct let po Poslední křížové výpravě, v době rodící se Studené války. Indiana Jones je v něm profesorem archeologie na prahu penze, jenž si navzdory bouřlivé minulosti ze všeho nejvíc užívá klid a nebezpečně se začíná podobat vlastnímu otci. Staré instinkty se v něm probudí ve chvíli, kdy se objeví stopy vedoucí k legendární Křišťálové lebce a hlavně informace, že po tomto údajně mocném artefaktu prahnou sovětští agenti. Indy proto setřese únavu a vydá se na další mimořádně dobrodružnou cestu, jež ho zavede až do nitra peruánské džungle, v níž se má tahle vzácná relikvie ukrývat. Jeho úhlavním nepřítelem bude tentokrát všehoschopná ruská agentka Irina Spalko (Cate Blanchett) doprovázená armádou hrdlořezů. Ani Indy není na svou výpravu sám. Na jeho straně stojí spřízněný dobrodruh Mac (Ray Winston), který má ovšem tendenci ho každou chvíli podrazit, napomádovaný frajírek Mutt Williams (Shia LaBeouf), který si permanentně utahuje z jeho věku, a jeho první a zřejmě životní láska Marion (Karen Allen).

Navzdory všeobecnému nadšení a očekávání se tu a tam objevují obavy, že je Harrison Ford na akčního archeologa už příliš starý a že akční scény, v nichž bude figurovat, nemůžou vypadat věrohodně. Producent Frank Marshall to ale vyvrací. "Harrison se na roli perfektně fyzicky připravil a navíc – posunuli jsme se v čase o devatenáct let, takže je jasné, že na všechno stačit nebude. Stvořili jsme hrdinu z masa a kostí a ne superhrdinu,"říká.

Originální název: (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull)
Žánr: Akční, Dobrodružný
Rok vzniku: 2008

Země původu:USA
Režie: Steven Spielberg
Scénář: David Koepp, George Lucas, Jeff Nathanson, kamera: Janusz Kaminski, produkce: Kathleen Kennedy, George Lucas, Frank Marshall, Denis L. Stewart
Střih: Michael Kahn,
Hudba: John Williams
Kamera: Janusz Kaminski

Hrají: Harrison Ford (Indiana Jones), Karen Allen (Marion Ravenwood), Shia LaBeouf (Mutt Williams), Cate Blanchett (Irina Spalko), John Hurt (profesor ‚Ox‘ Oxley), Ray Winstone (Mac‘ George McHale), Jim Broadbent (Dean Charles Stanforth), Igor Jijikine (Dovchenko)
Údaje o DVD:

Délka: 2hod 3min
Počet nosičů: 2
Obraz: 16:9 barevný
Zvuk: Zvukové formáty: česky 5.1 / anglicky 5.1 / polsky 2.0 / maďarsky 5.1 Titulky: česky, anglicky, slovensky, polsky, chorvatsky, rumunsky, srbsky, slovinsky, maďarsky, arabsky, bulharsky, řecky, hebrejsky, islandsky, portugalsky

Bonus: Interaktivní menu; Přímá volba scén; Legenda se vrátila; Přípravy na natáčení; Produkční poznámky; Akce začíná: Nové Mexiko; Zpátky do školy: Connecticut; Vítejte v džungli; On-Set Action; Prozkoumání Akatoru; Make Up válečníků; Křišťálová lebka; Efekty ve filmu; Dobrodružství v produkci; Tým kolem Indiana; Před-Vizualizace: krátké dokumenty; Galerie; Lego Indiana Jones XBox 350 demo