Tommü Records – Jak Hurvínek s Máničkou přestavěli perníkovou chaloupku (CD)

Jako vždy v pátek, dvě CD z Tommü records. Jedno hudební a druhé s mluveným slovem: Jak Hurvínek s Máničkou přestavěli perníkovou chaloupku. Vyšlo 28. listopadu 2008, cena 39,- Kč.

Hurvínek s Máničkou nedokázali pochopit, jak dospělý pan Spejbl může věřit pohádkám a pohádkovým postavičkám jako například věřit na ježibabu z pohádky O perníkové chaloupce. A tak se povedené děti rozhodly celou pohádku změnit a vytvořit z ní docela obyčejný příběh s mírumilovnou babičkou. Vznikla tak Mařka a Jenda místo Mařenky a Jeníčka. Hurvínek také svému tatínkovi vysvětlil původ slova ježibaba a také původ jiných situací, ze kterých pak vznikla ona pohádka. Výsledkem celého snažení byl nakonec úspěch Hurvínka i Máničky, protože Spejbla oba přesvědčili o tom, že pohádky jsou vlastně jen souhrou náhod. Nahrávka je zaručeným lékem proti nudě. Každopádně tě veselý hlásek a rozpustilé vyprávění všech postaviček rozveselí a donutí tě zamyslet se nad významem některých slov a překvapí tě také slovní hříčky.

V dobách poměrně nedávných, kdy jsem byl ještě členem jednoho zájmového sdružení zabývajícího se poslechem a studiem mluveného slova, tvořili zde Hurvínkomilové a Máničkomilové svéráznou subskupinu, která (přestože jimi ostatní členové poněkud pohrdali), utvořila jakési hnutí pro uctívání kultu těchto dřevěných protagonistů, jenž se u nich těšili veliké úctě. A tito Spejblologové, přestože to všechno byli dospělí lidé, si nedali své hrdiny vzít – to jen dokazuje, jak moji generaci v dětství poznamenali promlouvajíc svými hlásky z praskajích gramodesek.

A nyní se opět vrací prostřednictvím digitálních nosičů do našich domácností, aby nahradily mnohde již dosloužilé vinyly a zasely semínko svého loutkohereckého umění do duší nové generace, která převezme prapor těchty ryze českých postaviček v jedenadvacátém století.

P.S.: Já Hurvínka taky docela rád, ale jen toho starého, kterého mám naposlouchaného z dětství. Tedy klasického Skupova, maximálně ještě s Kirschnerem. Jako například Hurvínek za chíli pouhou rozebere větu dlouhou, Užovky, apod. Ty novější, moderní – už to nějak není ono.