Úterní Aha! – Kmen Andromeda

Přiznám se bez mučení, že tenhle titul bych daleko spíš čekal ve Filmových návratech. Je to už pěkných pár pátků, co jsem ho měl možnost nejprve číst a pak i vidět. Jsem tedy zvědavý, jak bude působit dnes. Příležitost posoudit nám dává Aha! v úterý 2. prosince 2008, kdy má vyjít Kmen Andromeda za 49,- Kč. Jedna z prvních Crichtonovek o týmu vědců, kteří se snaží izolovat smrtící virus a mají proti sobě čas a hrozbu jaderného výbuchu.

Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladil obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného.

Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých pater, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch. Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se "živí" energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do neškodné podoby pro lidský organismus, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání.

 

Napínavý thriller vznikl v roce 1971 podle bestsellerového románu Michaela Crichtona (autor celé řady úspěšně zfilmovaných románů, jako třeba Jurský park nebo Skandální odhalení). Natočil ho všestranný režisér Robert Wise, z jehož tvorby jsme mohli vidět například sci-fi Den, kdy se Země zastavila, drama Chci žít!, nebo první část filmové ságy Star Trek. V zájmu pečlivě budované autenticity příběhu (například všechny přístroje používané ve filmu jsou skutečně funkční) obsadil režisér všechny role neznámými herci.

 

Žánr: Thriller / Sci-fi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1971

Délka: 131 minut

Původní název: The Andromeda Strain

Světová premiéra: 12. března 1971 – USA

Režie: Robert Wise

Námět: Michael Crichton

Scénář: Nelson Gidding

Produkce: Robert Wise

Hudba: Gil Melle

Kamera: Richard H. Kline

Společnost: Universal Pictures

Natáčeno: Red Rock Canyon State Park – Highway 14, Cantil, Kalifornie, USA / Shafter, Texas, USA

 

Hrají: Arthur Hill (Dr. Jeremy Stone), David Wayne (Dr. Charles Dutton), James Olson (Dr. Mark Hall), Kate Reid (Dr. Ruth Leavittová), Paula Kelly (Karen Ansonová), George Mitchell Peter (Jackson), Ramon Bieri (major Arthur Manchek), Kermit Murdock (Dr. Robertson), Richard O’Brien (Grimes), Eric Christmas (senátor Phillips), Mark Jenkins (poručík Shawn), Peter Helm (seržant Crane), Joe Di Reda (seržant Burk), Carl Reindel (poručík Comroe), Ken Swofford (technik Toby), Frances Reid (Clara Duttonová), Richard Bull (major letectva), John Carter (kapitán milice Morton), a další

Údaje o DVD zatím neznámé:

Zvuk:

Titulky:

Obraz:

Bonus: