Legendy českého filmu – U nás v Mechově

V edici Legendy českého filmu se od filmů z tzv. zlaté éry Barrandova 40. let postupně dostáváme k snímkům z pozdějších dekád, ve kterých se změnily dobové kulisy, nicméně dnes již rovněž patří ke Zlatému fondu. Film U nás v Mechově vychází v úterý 2. prosince 2008. Cena 49,- Kč

Příběhy ze združstevněné vesnice se často vyznačovaly plochostí zápletek i nanášením idylických odstínů. Tentokrát měli být diváci pobaveni zmatky, které zavinila fáma o údajném budování velkého rekreačního střediska na břehu místního rybníka. Zejména směšné mělo být, jak se kdekdo snažil zbohatnout. Všimneme si sklonu k bezúčelnému karikování a laciné nadsázce, skrze níž byli pozorováni jednotliví protagonisté.

O tom, co se vlastně skrývá pod výrazem MECHOV, se dočtete zajímavou informaci zde. Je zřejmé, že toto DVD půjde hodně dobře na odbyt obvzláště v Pardubicích.

 

Mechov je vesnice jako každá jiná. Družstvo prosperuje, lidé více či méně pracují, hádají se i milují. Jednoho dne mladý Francek Sehnal, pro kterého práce nikdy nebyla koníčkem, z náhodně vyslechnutého rozhovoru usoudí, že u mechovského rybníka má vyrůst velké rekreační středisko. Francek se ihned rozhodne využít této skutečnosti ve svůj prospěch. Ke svým plánům přizve všeuměla Veverku a také hostinského Dvořáčka, který s pomocí Vincka Strouhala začne budovat černou palírnu slivovice. Pro budoucí rekreanty a chataře chystají i další lákadla. Jejich soukromou iniciativou trpí společná práce v družstvu. Jednoho dne se v Mechově objeví úřední automobil Tatra 603. Mezi podnikavci vypukne panika, všichni se domnívají, že přijela revize z okresu. Rychle zahlazují stopy své tajné činnosti a přitom si poškodí vlastní majetek. Nakonec však zjistí, že místo revize přijel do vsi lesník Malina, který se bude starat o zřízení přírodní rezervace právě u mechovského rybníka. Tak skončily sny o rychlém zbohatnutí. 

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1960

Délka: 76 minut

Kinopremiérav ČR: 22. července 1960

Režie: Vladimír Sís

Pomocná režie: Vladimír Zelenka

Asistent režie: Helena Pokorná, Viktor Karásek

Námět: Lubomír Možný

Scénář: Lubomír Možný, Vladimír Sís, Josef Vaniš

Technický scénář: Lubomír Možný, Vladimír Sís, Josef Vaniš  

Produkce: Gustav Rohan

Kamera: Josef Vaniš

Hudba: Wiliam Bukový

Architekt: Karel Lier

Kostýmy: Fernand Vácha, Bohumil Sochor, Ida Šmídková

Masky: Vladimír Petřina, Jan Štětina

Střih: Zdeněk Stehlík

Zvuk: Josef Vlček, Brunclík Bohumír /zvukové efekty/

Triky: Vladimír Dvořák, Miloš Šauer

Spolupráce: Jan Kňákal

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Novotný – Kubala

Hrají: Josef Kemr (truhlář Gustav Veverka), Jaroslav Mareš (Francek Sehnal, syn kováře), Eman Fiala (děda Strouhal), Jaroslav Vojta (děda Šikula), Blažena Holišová (Ema Šikulová, dědova snacha), Rudolf Hrušínský (hostinský Václav Dvořáček), Ludmila Píchová (Matylda, Dvořáčkova žena), Míla Myslíková (drůbežářka Pavlína Šuterová), Deyl Rudolf ml. (předseda JZD Karel Sotolář), Josef Hlinomaz (zedník Vincek Strouhal), Karel Šeplavý (kovář Sehnal, zvaný Spáleňák), František Peterka (správce rezervace Malina), Jana Drbohlavová (Anka, Strouhalova dcera), Jan Tříska (Lojzíček), Miloš Patočka (Vilím Sajíc), Bohumil Křížek (Vojtěch Šikula, Emin muž), Eva Svobodová (Sajícová, Vilímova matka), Irena Fabiánová (Sotolářova žena), Ladislava Nováková (Kamilka, nejstarší dcera Sotolářových), Vladimír Menšík (řidič), František Filipovský (majitel chaty dr.Hertl), Otakar Dadák (řidič Tatry 603), Elena Hálková (Strouhalka, matka Anky), Karel Pavlík (prodavač chemikálií), Zdeněk Braunschläger (zájemce o chatu)

Údaje o DVD: 

  

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3 (1,33:1)

Bonus: žádný