Všechno nejlepší

1. června 2006 má premiéru nový český film s názvem „Všechno nejlepší“ a s podtitulem „Každý dostane to, co si zaslouží“. V komedii Martina Kotíka v hlavních rolích hrají Jan Dolanský a Viktor Preiss.

Pražský taxikář Jarda (Jan Dolanský) má dnes narozeniny a chce si je opravdu pořádně užít. Všechno má pěkně naplánované a pod kontrolou – tak jako zatím všechno v životě. S každým vyjde, všechno zařídí, všichni jsou s ním spokojení. Jarda se prostě „vyzná“. Má skvělou manželku, krásný byt, pohodovou práci, novou milenku a spoustu dobrých známostí…

…jenže právě dnes nabere do auta konzervativního a zásadového důchodce (Viktor Preiss), který mu během jediného dne dokáže rozložit celý život.

Film Všechno nejlepší!, který se odehrává v průběhu jednoho podzimního dne, se natáčel na podzim 2005. Natáčení trvalo krásných a slunečných 30 dní. Jak je zvykem režiséra Martina Kotíka, před natáčením probíhaly několik týdnů důkladné herecké zkoušky, během nichž ještě společně se scenáristou Petrem Nepovímem dopilovávali dialogy.

Jelikož se zásadní část filmu odehrává v taxíku, natáčení vyžadovalo i speciální technická řešení. Cílem kameramana filmu Miroslava Č. Čvorsjuka bylo vytvořit v prostoru taxíku dvěma hlavním hereckým hvězdám maximálně příznivé prostředí pro jejich výkon. Filmový taxík byl proto umístěn na speciální vlečné zařízení vybavené důmyslným systémem nejrůznějších úchytů, na něž bylo možné připevnit veškerou potřebnou filmovou techniku. S tímto pojízdným cirkusem se potom filmový štáb přemísťoval Prahou podle předem připraveného programu, a to za plného dopravního provozu.

Všechny scény odehrávající se v taxíku byly natáčeny souběžně dvěmi kamerami uchycenými k autu speciálními přísavkami vyrobenými na míru podle objednávky kameramana. Každá scéna se přitom vždy točila z několika různých úhlů. Tento systém umožňoval filmařům pracovat rychle a přitom jim dopřával dostatečnou tvůrčí volnost i ve zdánlivě omezeném prostředí.

Celkem se natáčelo na více než šedesáti pražských lokacích, jejichž výběr, příprava a zajištění zabralo produkčnímu týmu přes 3 měsíce práce. Nejnáročnější přípravu si vyžádaly lokace v centru Prahy, jako jsou Václavské náměstí, Národní třída, Jungmannovo náměstí nebo rušné ulice Nového Města. Záštitu nad natáčením filmu převzal pražský primátor pan Pavel Bém.

Protože civilnost a autenticita příběhu se staly jedněmi z priorit režiséra, probíhala část natáčení filmu přímo v prostorách dispečinku největší české taxislužby, společnosti AAA Radiotaxi. Několik vybraných taxikářů se rovněž stalo poradci nejen při natáčení filmu, ale už ve fázích psaní scénáře.

Tvůrci:
Scénář: Petr Nepovím, Martin Kotík
Dramaturgie: David Jan Novotný
Režie: Martin Kotík
Kamera: Miroslav Č. Čvorsjuk
Výkonný producent: Pavel Nový
Producent: Martin Kotík
Mistr zvuku: Robert Slezák
Střih: Matouš Outrata
Architekt: Pavel Ramplé
Kostýmy: Iveta Trmalová
Masky: Jana Radilová
Casting: Zdenka Munzarová
Hudba: Tomáš Polák
Texty písní: Alice Nellis


Herecké obsazení
:
Jarda: Jan Dolanský
Jindřich: Viktor Preiss
Sylva: Vendula Křížová
šéf: Pavel Zedníček
Evička: Tereza Kostková
tetička: Jana Hlaváčová
Libuše: Jana Štěpánková
podnikatel: Tomáš Matonoha
právník: Jaromír Dulava
pan Chroust: Jan Vondráček
Lenka: Isabela Kapiasová
Tom: Pavel Šimčík
paní Čapková: Adéla Gondíková
paní Říhová: Naďa Konvalinková
slečna Černá: Alice Bendová