Filmag zábava – Já, Claudius – 6. DVD (11. + 12. díl)

Já, Claudius je třináctidílná adaptace knih Roberta Gravese Já, Claudius a Claudius, Bůh. Televizní série vychází ze skutečných historických faktů a většina hlavních charakterů odpovídá skutečným historicky skutečným postavám. Poslední, šesté DVD s díly 11. a 12. vyšlo v edici Filmag Zábava v pátek 5. prosince 2008 za cenu 45,- Kč.

Možná si kladete otázku, proč má 13 dílný seriál jen 12 dílů. Je to z toho důvodu, že vydavatel na úvodním DVD spojil 1. a 2. díl seriálu do jednoho pilotního filmu ("Epizoda 1. – Tak trochu vražda)". Třetí díl seriálu pojmenoval "Epizoda 2. – Vyčkávati v závětří". Na prvním DVD jsou tedy tři díly.

Na dalších 5 DVD jsou vždy dva díly seriálu po cca 50 min. Nově se seriál vydaný na DVD neskládá ze 13 dílů, ale ze 12 epizod. Na 6. DVD je kromě epizod 11. Bůh v Colchesteru a 12. Zápisky krále Klády ještě dokument "Nedokončený epos".

Třináctidílný seriál britské stanice BBC je dodnes vysoce ceněn pro svou věrnost slavné předloze Roberta Gravese i pro strhující ztvárnění osudů tehdejších vládců Středomoří. Na začátku bylo Sibylino proroctví, které vnuklo římskému vládci Claudiovi myšlenku vyprávět svůj příběh. Kulhavý, koktající a nahluchlý mladík po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu – všemi odstrkovaný a opovrhovaný – neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie a přežil krutou vládu strýce Tiberia i šíleného synovce Caliguly. Až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem.

 

 

Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení. V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil panovat moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíce…

DVD obsahuje nový dabing vyrobený v roce 2008, v titulní roli (Claudius) v českém znění Martin Zounar.

Žánr: Historický / Drama

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1976

Původní název: I, Claudius

Délka: 52+53 minut

Režie: Herbert Wise

Námět: Robert Graves

Scénář: Jack Pulman

Produkce: Martin Lisemore

Hudba: Harry Rabinowitz

Společnost: British Broadcasting Corporation (BBC) / London Film Productions

Hrají: Derek Jacobi (Claudius), George Baker (Tiberius), Margaret Tyzack (Antonia), Siân Phillips (Livia), John Hurt (Caligula), James Faulkner (Herod Agrippa), Patrick Stewart (Sejanus), Freda Dowie (Caesonia), Brian Blessed (Augustus), Patricia Quinn (Livilla), Fiona Walker (Agrippina), Sheila White (Messalina), Bernard Hepton (Pallas), John Cater (Narcissus), a mnoho a mnoho dalších

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: dokument Nedokončený epos (černobílý 4:3, 70:47 anglicky s českými titulky)