Reflex – Nesmrtelní válečníci 3: Šógun

Zítra, ve čtvrtek 11. prosince 2008 pokračuje série z produkce BBC, podporována týdeníkem Reflex, nazvaná Nesmrtelní válečníci. DVD bude pojednávat o vládci, kterému se říkalo generál samurajů. Jmenoval se Tokugawa Ieyasu a DVD se bude prodávat za 49,- Kč bez nutnosti kupovat s diskem i časopis.

Tokugawa Ieyasu byl zakladatel a první shogun Tokugawaova shogunátu (známého také jako Tokugawa bakufu), což bylo feudální zřízení, podřízené jeho vládě (a jeho rodiny). Tato doba je známá jako éra Edo a odvozuje se od jména hlavního města Edo (dnes Tokyo). Jeho vláda se odvíjela od bitvy u Sekigahara v roce 1600 do tzv. "revoluce Meiji" v roce 1868.

Tokugawa Ieyasu se zmocnil vlády v roce 1600 a od roku 1603 vládl na svém sídle v Edo. Z úřadu odstoupil v roce 1605, ale zůstal v síle až do své smrti roku 1616.
Jeho křestní jméno se někdy vyslovuje "Iyeyasu" podle historické výslovnosti. Jeho rodné jméno bylo Matsudaira Takechiyo, byl synem Matsudairy Hirotady. Dětství a mládí prožil v  nebezpečí válek rodinných klanů Oda a Imagawa. Ty ostatně provázely celý jeho další život, s tím rozdílem, že se do nich aktivně zapojil a podařilo se mu stát se významným a úspěšným válečníkem. 
Každopádně od dokumentu můžeme očekávat, že se dozvíme mnoho zajímavých informací o u nás nepříliš známém období japonských dějin, v nichž sehrál klíčovou roli. 
Země původu: Velká Británie
Rok vzniku: 2008
Originální název: Heroes and Villains: Shogun (Tokugawa Ieyasu)
Žánr: Drama, Dokument

Režie: Arif Nurmohamed
Scénář: Tony Etchells, Arif Nurmohamed, Clare Saxby
Hrají: James Saito, Hiro Kanagawa, Louis Ozawa Changchien, Yuji Okumoto, Hiroshi Katsuno, Henry Hayashi, Koh Takeuchi, Togo Igawa, Kohei Mima, Eugene Nomura, Takahiro Hotta, Yusuke Tochio, Hiroaki Watanabe, Michihiro Kinoshita, Toshiyuki Sasaki, Tetsuo Fujisawa, Jirô Shirai
Produkce: Mark Hedgecoe, Arif Nurmohamed
Music: John E. Keane
Střih: Paul Carlin
Kamera: Neville Kidd
Masky: Seichi Torii

Údaje o DVD:

Obraz: barevný, PAL, 16:9 Widescreen Version

Zvuk: česky 2.0, anglicky 2.0
Titulky: české
Délka: cca 60 minut
Typ disku: DVD 5
Regiony: 2
Bonusy: —