Právo – Princezna na hrášku

Právo by mělo zítra vydat z katalogu Uranie (respektive Ruscica) ještě jednu sovětskou pohádku, shodou okolností od téhož režiséra, tentokrát na motivy Hanse Christiana Andersena – Princezna na hrášku. Cena 49,- Kč, vychází v sobotu 12. prosince 2008.

V jednom království nastal čas, aby se princ oženil – jeho nastávající však musela být skutečná princezna. Na vrata pověsili výzvu: „Hledá se princezna“. Nato se však objevila jen malá a na kost promočená dívenka, která nevykazovala vůbec žádnou vznešenost. Proto se tedy princ musel vydat na cesty, aby si našel vhodnou partnerku. Zde začínají princova dobrodružství. V jednom království potkal tlustého krále, v druhém krále pohostinného. Navštívil i království umění. Viděl spoustu krásných a chytrých princezen. Přesto se však ukázalo, že skutečnou princeznou, tou, po které toužil, byla ta dívenka, která zaklepala na dveře za onoho lijavce.

Země původu: Sovětský svaz

Rok vzniku: 1976

Originální název: Printsessa na goroshine / Принцесса на горошине

Žánr: Pohádka / Fantasy

Délka: 85 minut

Režie: Boris Rytsarev

Námět: Hans Christian Andersen

Scénář: Feliks Mironer

Hrají: Irina Malysheva, Andrei Podoshyan, Innokenti Smoktunovsky, Alisa Frejndlikh, Irina Yurevich, Yuri Chekulayev, Aleksandr Kalyagin, Vasili Kupriyanov, Igor Kvasha, Marina Livanova, Svetlana Orlova, Yevgeni Steblov, Vladimir Zeldin

Kamera: Aleksandr Machilsky, Vyacheslav Yegorov

Střih: Nina Vasilyeva

Produkce: Olga Kravchenya

Kostýmy: Olga Kravchenya

Masky: N. Gorchakova, T. Kolosova

V českém znění hrají: Michal Michálek, Kateřina Petrová, Veronika Veselá, Lucie Koženová,  Radka Stupková, Zbyšek Horák, Ludvík Král, Bohdan Tůma, Jiří Valšuba, Jiří Šimik, Vladimír Kudla, Dalimil Klapka, Zuzana Šulcová a další
Překlad: Ladislava Trefná
Zvuk: Luděk Hencl
Dialogy a režie českého znění: Zuzana Taberiová

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 rusky, 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD9

Bonus: Uvidíte na DVD (trailery: Mrazík – 2.01 – rusky, Aladinova kouzelná lampa – 2.04 – rusky, Království křivých zrcadel – 1:17 – v původním znění, Ohněm, vodou a trubkami – 1:28 – rusky, Malá mořská víla – 2:54 – rusky)