Deník – Akt (CD)

 

Tak ani Cimrmanovská řada CD záznamů představení nezůstane u Deníku u jednoho titulu. Na čtvrtek 13. března 2008 je oznámena další z her, tentokrát Akt aneb Rodinné drama, opět za 38,- Kč. Zde jsou ještě za autory semináře uváděni Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek. 

 

Jednoaktová hra „Úžas žandarma Kovandy“ je uvedena pod kratším názvem „Akt“. Hra byla napsána v letech 1910 – 11. Za Cimrmanova života byla provedena, pokud autoři vědí, pouze jednou, a to v r. 1913 u příležitosti otevření restaurace Labuť v Tanvaldu. Hra se zdála tehdejším divákům cynická, vulgární, nepravděpodobná a málo vlastenecká, takže zcela propadla.

Při vzpomínkovém projevu nad hrobem Ladislava Stroupežnického CIMRMAN řekl: „Moje dramata, Mistře, setkávají se s ještě hlubším nepochopením než vaši Naši furianti. Já však věřím, že náš národ si nakonec jako vždycky dá říci a oba nás pochopí“.

Jeho slova se naplnila až premiérou v roce 1967 na jevišti Malostranské besedy.

Disk obsahuje:

1) Seminář O životě a díle Járy Cimrmana (35:50)

hovoří: Miloň Čepelka, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Weigel, Jan Hraběta

2) Akt (38:53)

hrají: Miloň Čepelka (Žílová), Jaroslav Weigel (Žíla), Ladislav Smoljak (Láďa), Jan Hraběta (Béďa), Zdeněk Svěrák (Pepa)

Hudba: Karel Velebný
Divadelní režie: Ladislav Smoljak
Celkový čas: 74:43

Příbuzné texty:

• Deník s CD – Posel z Liptákova
• Jára Cimrman, ležící, spící
• Vražda v salónním coupé
• Truhla Járy Cimrmana
• Divadlo Járy Cimrmana – Posel Světla