Europe Production – Čokoládoví čmuchalové

Občas něco (někoho) považujeme za ryze domácího, výsostného, i když ve světě úspěšného, tak vlastně nepřenosného. Do této škatulky by asi nikdo neváhal zařadit Jiřího Menzela. A přesto i u takových životních jistot se najdou výjimky. Víte o tom, že natočil film v zahraničí? Společnost Europe Production pro nás přichystala v předvánočním čase právě tuto raritní záležitost, od 16. prosince 2008 namísto původně očekávaného 17.12. máme možnost pořídit titul Čokoládoví čmuchalové za 49,- Kč.

 

Film, o kterém údajně Jiří Menzel prohlašuje, že ho natočil za pouhé 3 týdny, přičemž honorář za něj byl vyšší než za všechny ostatní filmy, co kdy natočil před ním a proto má na něj dobré vzpomínky. Film, u něhož hrdou hlášku „James Bond po švýcarsku" je nutno brát s velkou rezervou…

 

Max a Gaston jsou dva šprýmařští samorostlí policajti, kteří jdou na lov gangsterů úplně jinak než všichni ostatní. Své nejlepší nápady totiž dostávají ve chvíli, když se cpou pravou švýcarskou čokoládou. Max navíc odpaluje granáty, které po něm vrhají pronásledovaní gangsteři, tenisovou raketou s bravurou Borise Beckera. A to vše zvládá s typicky "alpským" klidem. Oba policisté řeší záhadný problém, musí totiž nalézt vraha s tygřími drápy, který za sebou zanechává krvavou stopu. Jeho oběťmi jsou vždy mladé a krásné dívky – všechny z Anglie.

 

A dejme slovo pamětníkům, kteří měli příležitost:

 

Každopádně si dodnes pamatuju, jak jsem se výborně bavil – je to německý Menzl… Přesně si pamatuju scénu, jak si Čmuchal nalévá panáka whisky, zatímco se dáma jde osprchovat, pak si zkouší grify se sklenkou, nalévá si další panáky a když se dáma "po chvilce" vrací ze sprchy, tak je láhev prázdná a borec na mraky. Jestli je film někde dostupný, tak je nutno vidět, už jen pro doplnění přehledu!!!

 

Film běží v lehkém duchu německých komedií přelomu 70. a 80. let. V české dabované verzi bylo spoustu vtipných "hlášek", které se nemusejí stydět být ve stejném výběru jako z klasických českých té doby (Na samotě u lesa, Jáchyme hoď ho do stroje…). Matně se mi vybavuje narážka v okamžiku, kdy se děj odehrává v Londýně. Jeden z detektivů vystupuje z taxi a říká "… please, vrátit drobné – já Švýcar!…" Reakce taxikáře "… ne ne, já Skot…". Doporučuji!!!

 

Žánr: Komedie / Krimi

Země původu: Západní Německo

Rok vzniku: 1986

Délka: 85 minut

Původní název: Die Schokoladenschnüffler / The Chocolate Cap Pistol / Der Mörder mit der Tigerkralle

Světová premiéra: 10. dubna 1986

Premiéra v kinech ČR: 1988

Režie: Jiří Menzel

 

Námět: Edgar Wallace

Scénář: Sven Freiheit, Erich Tomek, Harald Vock

Hudba: Gerhard Heinz

Kamera: Franz Xaver Lederle

Společnost: Lisa-Film / Roxy Film

Natáčeno: Bangkok, Thajsko / Ženeva, Canton Geneva, Švýcarsko / Hong Kong, Čína / Londýn, Velká Británie / Mnichov, Bavaria, NSR / Salzburg, Salzburg, Rakousko / Zürich, Kanton Zürich, Švýcarsko

Hrají: Rolf Knie (Max Rüttli), Gaston Häni (Gaston), Susanne Uhlen (Diana), Karl Heinz Vosgerau (Lord Denver), Gert Burkard (inspektor Higgins), Herta Worell (Lady Denver), Dolly Dollar (Susan), Ursula Karven, Wolfried Lier, Fritz Rothard (Mortimer), Pipo Sosman (Tennessee), Günther Heider (Schwarz), Franz Marischka, Siegfried Naber, Daniel König, Bob Lockwood (Shriver), Werner Kreindl (Sir Archibald)

 

Údaje o DVD:  

 

Menu DVD 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 německy, česky

Titulky: žádné 

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný