FilmX – Carmen

 

Fanoušci španělského režiséra Carlose Saury se letos dočkali Vánoc krapet dříve. Po trojici filmů Maminka slaví 100. narozeniny, Anna a vlci a Eliso, můj živote vydané společností Levné knihy stánková řada FilmX přidá na DVD film Carmen z roku 1983 za 99,- Kč

 

 

Po filmu Krvavá svatba (1981) se španělský režisér Carlos Saura znovu navrací do ispirativního světa baletu a ke spolupráci s výraznou osobností choreografa a tanečníka Antonia Gadese. Tentokrát však do dramatu lásky, žárlivosti a smrti ohnivé španělské cikánky Carmen, které Gades právě studuje se svým souborem, vkládá Saura ve filmu ještě další tematickou rovinu: vlastní filmový děj, vztahující se k soukromé sféře tanečních interpretů. Souběžně s rodícím se tvarem představení vzniká i milostný vztah Gadese k mladé představitelce Caremen, v němž se stýkají citové analogie současně s nácvikem scén.

Saurův film poskytuje bohaté zážitky vynikajících tanečních kreací ve stylu flamenka, jež jsou obdobně jako v předchozím Saurově tanečním díle snímány neokázale při zkouškách, čímž vzbuzují autentický dojem právě probíhajícího tvůrčího procesu.  Za pozornost stojí i hudební stránka filmu, v ním exceluje známý kytarista Paco de Lucia. Na 36. MFF v Cannes 1983 získal tento film „Cenu za umělecký přínos".

Menu DVD 

Údaje o DVD:  

Výběr kapitol 

Délka: 98 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 španělsky, česky  

Titulky: česky  

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,85:1)

Bonus: žádný