Legendy českého filmu – Hrdina jedné noci

Film Hrdina jedné noci byl vydán v edici Filmexportu Zlatý fond české kinematografie pod číslem 14 na jednom disku DVD 9 společně s jiným filmem Vlasty Buriana – Anton Špelec, ostrostřelec. V této podobě také disk vyšel později jako příbal v časopise DiViDi. Toto vydání mělo svoji logiku, protože film patří spíše k průměrným a tak ho kupující mohl chápat jako určitý bonus k podařenému Antonovi Špelcovi. Nyní po letech vychází znovu, samostatně, bez bonusů a za cenu jen 49,- Kč, a to v sobotu 3. ledna 2009.

Bujná fantazie jako základ komických i romantických příhod obyčejného venkovského krejčíka. Oním hrdinou je Florian Svíčička, který krom přemíry fantazie se projevuje především zálibou v dějinách středověku a to natolik, že proto zanedbává i práci. S nadšením zastoupí nemocného člena divadelního souboru a sehraje v ochotnickém divadelním představení roli rytíře. Jenže hru pokazí, je s hanbou vyhnán a to je začátek neobvyklého dobrodružství. Florian se totiž v lese stane svědkem toho, jak dva rytíři stínají mladou dívku. Ukáže se, že šlo o natáčení filmu a když filmaři zapomenou "na place" dublérku Hanu, která zastupovala slavnou hvězdu Elvíru, stráví s ní noc na hradě. Později, když je vyhozen z práce, vydá se do Prahy, aby ji našel.

Protože však nezná její jméno, zabloudí omylem do vily Elvíry, kde najde rozepsaný milostný dopis, o kterém se domnívá, že je určen jemu. Čeká ho však kruté probuzení, když se Elvíra vrátí a bez dlouhých řečí ho vyhodí. Smutný krejčík, který přišel o všechno i naději, se ukryje ve zřícenině hradu. Tady ho však čeká malý zázrak.

Země původu: Československo
Rok vzniku: 1935
Žánr: Veselohra
Režie: Martin Frič
Hrají: Vlasta Burian, Světla Svozilová, Jaroslav Marvan, Jarmila Švabíková, Truda Grosslichtová, Marie Ptáková, Čeněk Šlégl, Eman Fiala, Helena Monczáková, František Černý, Václav Trégl, Jan Sviták, Ladislav Hemmer, Karel Postranecký, Alois Dvorský, Marie Häusslerová, Sylvie Havránková,
Emanuel Hříbal, Karel Němec, Robert Ford, Václav Piskáček, Josef Oliak, Josef Novák, František Filipovský, Saša Razov, Rudolf Stahl, Karel Hradilák, Vladimír Novotný, Václav Vích, Jiří Fiala, Václav Menger, Emanuel Brožík, Milka Balek-Brodská, František Hlavatý, Zdena Kavková, F.X. Mlejnek, Antonín Volný, Bedřich Frank, Marta Májová, 0František Jerhot

Námět: Jaroslav Kvapil
Scénář: Josef Neuberg, Saša Razov 
Hudba: Eman Fiala
Texty: Motl-Melíšek
Stavby: Štěpán Kopecký
Výprava: A. Reimann
Vedoucí produkce: Josef Stein
Asistent režie: V. Šorš
Zvuk: Dr. Poledník
Vyrobeno: v atelierech AB na zvukové aparatuře Tobis-Klangfilm
Kamera: Jan Stallich