Blesk – Křest ohněm

Válečná dramata jsou stále v kurzu a je jedno, zda jde o válku dávnou světovou nebo nedávnou lokální. Deník Blesk přidá úterý 22. července 2008 do druhé skupiny titul Křest ohněm za 44,- Kč. Toto DVD mělo původně vyjít již v úterý 8. 7. 2008, kdy namísto něj vyšlo DVD Profesionál 2 – Samotář. Titul Junior, původně plánovaný na 22.7., se odkládá …

Devatenáctiletý vojín Aikens slouží v misi v Iráku. Jako nastávající otec natáčí pro svého nenarozeného syna video deník, v němž se setkáváme s jeho jednotkou vedenou náročným, ale oblíbeným seržantem Delvecchiem. Při rutinní průzkumné akci padne jednotka do léčky a ocitá se pod palbou. Mladí vojáci jsou nuceni rychle se rozpomenout na schopnosti získané během výcviku. Seržant je těžce zraněn a vojáci se musí rozhodnout, zda počkají na vrtulník, nebo ho přepraví do místní nemocnice. Ukáže se však, že záchrana života jejich velitele znamená ohrožení jejich vlastních životů. Odhodlaný nepřítel má výhodu znalosti prostředí a ozbrojený konflikt se stává bojem o holé přežití. Navíc pro některé z nich je to první zkušenost se zabitím člověka.

Film v komentářích moc chvály nesklidil:

Hrozně proamerická slátanina, skoro úplně nereálná a tupá, iráčani padaj jako švestky, amíci padnou tři a už je konec světa. Rakety z RPG jdou vždycky těsně vedle auta (i tak by střepiny sundali půl náklaďáku  ) .Samozřejmě všichni teroristi maj mušku jak ožralej Vinnetou s vypíchlejma očima, všichni jezděj pick-upama a vždy jsou aspoň tři na korbě a jeden řídí přesně do dráhy střel amíků… Kanadský film o Američanech v Afghánistánu s těmi nejtupějšími dialogy a nejtupějšími Američany, který jejich zem vyblila pro tenhle nejdementnější film.

Těžko říct, co vlastně Křest ohněm je. Je to nejspíš (velmi špatně) zahraný dokument, ne válečné drama. Film totiž nemá vůbec žádnou záplatku, jen sledujeme, jak vojáci tráví jeden perný den v akci. Přestřelky střídají přestřelky (ani ty ale nevypadají zrovna realisticky), a když se zrovna nestřílí, posloucháme patetické, šroubované a křečovité hlášky, jaké by obyčejný pěšák v uniformě ze sebe nevypravil ani omylem. Je to prostě nesnesitelně dlouhá nuda.

Žánr: Válečný

Země původu: Kanada

Rok vzniku: 2005

Délka: 100 minut

Světová premiéra: 11. května 2005

Původní název: American Soldiers

Režie: Sidney J. Furie

Scénář: Greg Mellott

Produkce: Sidney J. Furie, Curtis Petersen

Hudba: Varouje

Kamera: Curtis Petersen

Společnost: Peace Arch Entertainment Group

Natáčeno: Hamilton, Ontario, Kanada

Hrají: Curtis Morgan (Spc. Tyler Jackson), Zan Calabretta (seržant Delvecchio), Jordan Brown (spec. Cohen), Eddie Della Siepe (Roy Pena), Rachael Ancheril (sestra), Michael Belisaro (P.F.C. Johnson), Philippe Buckland (SPC Carver), Michael Challenor (doktor), Andrea Drepaul (staniční sestra), Shaun Garrett (seržant Ron Stalker), Ben Gilbank (PFC Aikens), Jason Matheson, Brett Ryan (SPC. Romeo), Paul Sturino (Dowdy), Kevin Walker (Aide)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: upoutávka