Legendy českého filmu – Jan Žižka

Jan Hus a Jan Žižka k sobě patří jako Brouk pytlík a Ferda Mravenec. A jelikož ten první již v edici Legendy českého filmu vyšel včera, ten druhý v ní vyjde pozítří, tedy v úterý 20. ledna 2009. Dvě třetiny husitské revoluční trilogie tak budou na stáncích, a na ten třetí si počkáme do soboty. Cena 49,- Kč.

Vše se odehrává v témže výpravně patetickém duchu, pod taktovkou téhož režiséra, Otakara Vávry, a s tehdejší hereckou elitou, která se musela naučit jezdit na koních. I když zde zazněly i hlasy některých znalců, že "Žižka je lepší Hus", myslím, že filmy mají zhruba stejnou úroveň, a to činí z celé trilogie jeden kompaktní celek.
Čtyři roky po smrti Mistra Jana Husa roste mezi lidem duch vzpoury podnícený kázáním Jana Želivského. Po útoku lidu na Novoměstskou radnici se postaví do čela lidu i zeman Jan Žižka z Trocnova, dosavadní velitel královy stráže. Při zprávě o defenestraci král Václav IV. umírá a země se rozděluje na dva tábory. Na jedné straně stojí měšťané, kteří provolávají Zikmunda za krále a na druhé straně prostý lid, pamětlivý jeho zrad. Tábor se stává střediskem husitského hnutí. Dne 25. března 1420 je svedena u Sudoměře bitva, v níž Žižkovy sbory porazily mnohonásobnou přesilu "železných rytířů".

Země původu: Československo
Rok vzniku: 1955
Alternativní název: Kdož jste boží bojovníci 
Žánr: Drama, Historický, Válečný
Režie: Otakar Vávra
Hrají: Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, František Horák, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký, Gustav Opočenský, Vladimír Leraus, Marie Tomášová, Rudolf Hrušínský, Josef Kemr, František Filipovský, a další
Scénář: Miloš V. Kratochvíl, Otakar Vávra
Námět: Miloš V. Kratochvíl, Otakar Vávra
Kamera: Václav Hanuš
Hudba: Jiří Srnka