Vapet vás baví – Divoké husy

 

Vapet nás baví ve čtvrtek 22. ledna 2009 hvězdně obsazeným titulem Divoké husy za 48,- Kč. V roce 1985 vznikl film stejného názvu s pořadovým číslem II. se zcela jiným, byť také zajímavým, hereckým obsazením. A nevěřte příliš tomu, že je vydavatelem řazen do škatulky komedií (viz divácké komentáře dále v textu). 

 

Skupina dobrovolných žoldáků získává kontrakt na akci, která má vést ke svržení krutého diktátora jedné země střední Afriky. Jejich úkolem je vysvobodit vážně nemocného vůdce opozice. Během akce ovšem dojde k dohodě mezi diktátorem a zadavatelem úkolu a komando je ponecháno na pospas vlastnímu osudu.

A slíbené citace z komentářů:

Znamenitý akční film. Skupina žoldáků je ponechána vlastnímu osudu uprostřed Afriky, vláčí sebou nemocného opozičního vůdce a proti nim stojí celá armáda. Co potěšilo, byla brutálnost a nekorektnost filmu, který se nedívá stranou – ohořelé mrtvoly při znamenitém útoku stíhačky na most, detailní podříznutí hrdla, Roger Moore donutí dealera předávkovat se heroinem atd. Herci odvádějí svůj standard, Richrad Burton ve vyloženě akční roli potěšil. Nelekněte se, že vám to ze začátku připomene bondovky – na titulcích dělal Maurice Binder, nechybí ani titulní song, střihačem byl John Glen (režisér posledních tří moorovek a obou daltonovek) a výtvarník Syd Cain stojí jako výpravčí za conneryovkami. Pokud na Divoké Husy narazíte, rozhodně doporučuji… Už jen pro to, že kill count činí něco přes 200 lidí :-) V roce 1985 vzniklo pokračování, kde žoldáci mají osvobodit nacistického pohlavára Rudolfa Hesse (Laurence Olivier!!). Nebylo však příliš úspěšné, už jen z toho důvodu, že Burton zemřel rok předtím.

Roger Moore se svým plukovníkem a partou veteránů – žoldáků řeší zapeklitý úkol v Africe. Kdyby ho tam poslali jako Bonda samotného, jistě by to vyřešil. Takhle je jich 50 a mají problémy. Pěkné idealistické poselství je kombinováno s drsným koncem některých kladných postav, temnou pomstou a průměrným, někdy až mizerným, zpracováním válečných scén.

Na velmi solidním zpracování příběhu se podepsalo angažování legendárního žoldnéře Mad Mika Hoareho jako technického poradce. Není bez zajímavosti, že jeden z herců tohoto snímku – Tullio Moneta se jako žoldák spolu s Mad Mike Hoarem zúčastnil pokusu o převrat na Seychelách v roce 1981. Souhlasím s tvrzením, že ve své době to byl trhák.

Zadní strana obalu 

Žánr: Drama/ Akční / Dobrodružný / Válečný

Země původu: Velká Británie / Švýcarsko

Rok vzniku: 1978

Délka: 134 minut (podle Vapetu 129 minut)

Původní název: The Wild Geese

Světová premiéra: květem 1978 -Velká Británie

Režie: Andrew V. McLaglen

Námět: Daniel Carney (román)

Scénář: Reginald Rose

Produkce: Chris Chrisafis, Euan Lloyd, Douglas Netter

Hudba: Roy Budd

Kamera: Jack Hildyard

Společnost: Richmond Productions / Varius Entertainment Trading A.G.

Natáčeno: Marble Hill Park, Twickenham, Middlesex, Velká Británie / Messina Border Region, Transvaal, Jižní Afrika / Tschepisi, Jižní Afrika / Twickenham Film Studios, St Margarets, Twickenham, Middlesex, Velká Británie

Hrají: Richard Burton (plukovník Allen Faulkner), Roger Moore (poručík Shawn Fynn), Richard Harris (kapitán Rafer Janders), Hardy Krüger (poručík Pieter Coetze), Stewart Granger (Sir Edward Matherson), Winston Ntshona (Julius Limbani), John Kani (seržant Jesse Blake), Jack Watson (RSM Sandy Young), Frank Finlay (Fr. Geoghagen, kněz), Kenneth Griffith (zdravotník Arthur Witty), Barry Foster (Thomas Balfour), Ronald Fraser (seržant Jock McTaggart), Ian Yule (seržant Tosh Donaldson), Patrick Allen (Rushton), Rosalind Lloyd (Heather), David Ladd (Sonny), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: upoutávka