Reflex – Hannibal – Postrach Říma

 

Se stejnou grafickou úpravou jako minulých několik týdnů se pod hlavičkou Reflexu ve čtvrtek 22. ledna 2009 objevila další nepřehlédnutelná postava dějin, Hannibal – Postrach Říma za cenu 49,- Kč. Další z řady dokumentů BBC, ale již mimo řadu předchozích nesmrtelných válečníků. 

 

Tento film je založen na skutečných událostech, které se odehrály ve třetím století před křesťanským letopočtem. Tři století před narozením Krista vládla v oblasti středozemního moře starověká říše jménem Karthágo. Její nadvládu však ukončila krvavá válka s Římem, v níž bylo Karthágo na hlavu poraženo. Bylo jen otázkou času, kdy rivalita mezi Karthágem a Římem opět povede k válce.

 

K válce v níž dítě naplní svůj osud, a proslaví se jako jeden z největších válečníků všech dob. Toto je příběh vojevůdce, který přinutil svoji armádu pokořit hranice lidských možností. Příběh brilantní mysli, jež přivedla Řím na pokraj zkázy. Ale především je to příběh, který ukazuje, jak se může historie změnit následkem jediného rozhodnutí.

 

Rozhodnutí, které pronásledovalo Hannibala celý život, zpečetilo jeho osud, a určilo, kdo bude vládnout západnímu světu po dalších 600 let. Nepoznal nic jiného než válku. Válku mezi Karthágem a Římem. Jeho otec Hamilkar bojoval s Římem třicet let před ním. Byli však poraženi, ponížení a připraveni o čest a svou půdu. Avšak pod vedením Hamilkara opět povstali a rozšířili svoje území od severní Afriky do Hispánie. Ve Středomoří však nemohly vládnout dvě říše.

 

Muž, který dostal Římskou říši na kolena. 200 let před Kristem byl Řím nejmocnější říší světa. Impérium neustále rostlo a zdálo se, že nikdo nedokáže porazit Řím. Ale v dalekém severoafrickém Kartágu se objevil mladík, který se zavázal svému otci, že vystoupí proti Římu. Hannibal Barca, syn slavného vojevůdce Hamilkara, svou přísahu dodržel. Jeho legendární armáda se slony překonala Alpy a pod Hannibalovým vedením rozmetala římský mýtus neporazitelnosti na prach!

 

Žánr: Dokument / Historický

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2006

Délka: 89 minut

Původní název: Hannibal

Režie: Edward Bazalgette

 

Scénář: Matthew Faulk, Mark Skeet

Produkce: Ailsa Orr, Eamon Fitzpatrick

Kamera: Mike Spraag

Společnost: BBC / Discovery Channel / Pro-Sieben / France 2 / Mediaset Co-Production

 

Hrají: Alexander Siddig (Hannibal), Emilio Doorgasingh (Maharbal), Mido Hamada (Mago), Hristo Mitzkov (Gisco), Shaun Dingwall (Scipio), Tristan Gemmill (Varro), Ben Cross (Fabius), Valentin Ganev (Paullus), Bashar Rahal (Hasdruball), Rob Dixon (Publius Scipio), Hristo Mutafchiev (Vandicar). Teodora Ivanova (Imilce), Vincent Riotta (Hanno)

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: české on/off

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: žádný