Filmag válka dokument – Pochod k vítězství: Cesta do Tokia 6

Ve čtvrtek 29. ledna 2009 nás čeká v podání edice Filmag válka dokument již poslední Pochod k vítězství: Cesta do Tokia s pořadovým číslem 6 za obvyklých 45,- Kč. Od Pearl Harboru po Okinawu. Fascinující příběh hrdinství, které zničilo císařskou válečnou mašinérii v Pacifiku.

Žádný hollywoodský film nedokáže ztvárnit pohnutou historii 2. světové války stejně realisticky, jako dokumentární snímky. A rozsáhlá série POCHOD K VÍTĚZSTVÍ, která kombinuje unikátní černobílé a barevné záběry, je toho nejlepším důkazem.

Válka v Pacifiku – válka, která vstoupila do historie jako jedna z nejdrsnějších v dějinách lidstva. Postupně zasáhla 3 kontinenty a 2 oceány. Bojovalo se v neprostupných buších, na moři i ve vzduchu. Unikátní dokumentární série mapuje podrobně celý tento ozbrojený konflikt – počínaje Pearl Harborem, přes vítězné tažení Japonců a kruté boje o Filipíny, až po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Konečné vítězství spojenců bylo vykoupeno životy milionů vojáků i civilistů a dodnes je do dějin zapsáno nesmazatelnou krvavou čárou.

Čekají nás poslední 2 díly:

12. Iwo Jima

Bitva o Iwo Jimu během února a března 1945 umožnila Spojeným státům získat kontrolu nad ostrovem a umístit na něj přistávací plochy, sloužící k bombardovacím náletům na Japonsko. To zaplatilo krutou daň, ze zhruba 22 000 vojáků jich přežilo pouze 1083, zatímco USA napočítalo 6 821 padlých. Výsledek bitvy byl jasnou známkou hrozící porážky imperiálního Japonska.

13. Okinawa

Po Iwo Jimě byl na řadě další ostrov. Japonci se na něm velmi dobře opevnili a do boje měly zasáhnout všechny použitelné lodě námořnictva a letouny císařského námořního letectva. Největší naděje byly vkládány do speciálního japonského sboru letectva. Piloti kamikaze měli zasáhnout do bojů jako první a měli zničit nebo alespoň vyřadit z boje americké letadlové lodě. Pak mělo zaútočit námořnictvo, které by zničilo invazní plavidla. Teprve poté měla zaútočit posádka ostrova na vyloděné Američany.

1. dubna 1945 se tedy na plážích nazývaných Haguši začala vyloďovat americká vojska 10. armády. Protože na těchto plážích neměli Japonci zajištěnou obranu, podařilo se Američanům vybudovat postavení. Další výsadky se ale setkaly s krvavým odporem. 12. dubna 1945 podnikly japonské jednotky na ostrově silný a koordinovaný protiútok. Američané však o útoku předem věděli z ukořistěných dokumentů.

Po dalších bojových operacích se podařilo USA ukončit boje 30. června 1945. Americké ztráty při operaci činily 49 151 mužů. Námořnictvo utrpělo při operaci také velmi vysoké ztráty. Během 82 dní ztratili Američané 36 lodí a výsadkových plavidel a 368 jich bylo poškozeno, převážně následkem sebevražedných útoků kamikaze. Japonské ztráty však byly několikanásobně větší. Při obraně ostrova zahynulo 110 000 císařských vojáků a dalších 7 400 jich padlo do amerického zajetí. Ztráty japonského letectva činily 7 800 strojů. Ihned po zajištění ostrova započali Američané podnikat přípravy na vylodění přímo na Japonských ostrovech.

Žánr: Dokumentární

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: 45+45 minut

Původní název: March to Victory: Road to Tokio

Společnost: Madacy Home Video

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný/černobílý 4:3

Bonus: Válka v Tichomoří