Reflex X krát divadlo č. 5 – Brouk v hlavě

V letošním roce opět pokračuje vydávání edice X krát divadlo, která začala vycházet jako příloha společenského týdenníku Reflex již v minulém roce, kdy byly vydány první čtyři tituly. V osmém letošním čísle Reflexu, které vyšlo dnes 22. února 2007 vychází páté pokračování edice s divadelní hrou Brouk v hlavě a to opět za cenu 99,– Kč.

Brouk v hlavě je hra autora, který se jmenuje Georgese Feydeau. Na DVD je zachycena v podání Divadla na Vinohradech a je to premiéra z 21. května 1969. Tato humoristiká hra celkově zapadá do repertoáru Divadla na Vinohradech a hrála v něm řada vynikajících herců, jako například Josef Bláha, Vladimír Brodský, Zdeněk Řehoř, Jiřina Jirásková a další.

Nejhranější hra francouzského dramatika Georgese Feydeaua, rozpustilá fraška Brouk v hlavě, patří nejen k vrcholům tvorby samotného autora, ale je zároveň shrnutím všeho, co francouzské divadlo od doby Moliérovy tvorby dosáhlo. Autor komedie s ironií, vtipem a šarmem, rozehrává jednoduchý příběh o domnělé nevěře v hotelu U Galantní kočičky, do kterého jsou postupně zatahovány všechny postavy hry.

Věhlasný komediograf je stále na repertoáru světových scén. Přitažlivost jeho komedií je nezničitelná, zdá se dokonce, že okouzlení minulou dobou, ve které se odehrávají, ji jen zvětšuje. Pokud jde o zábavu na jevišti, je Feydeau (1862–1921) prostě dodnes nepřekonatelný. Pronikl totiž do tajemství, jak s maximální dovedností ovládnout jeviště a současně s neomylnou přesností rozesmát hlediště.

Brilantní komedie jejíž hlavní zápletkou je nevěra věrných, kterým kdosi zkrátka nasadí brouka do hlavy. Jedna z nejslavnějších a nejhranějších komedií na světě, klasika, která nestárne, brilantní, drzá, lehkonohá, francouzská. Situační třesk, který přivodí nevinný nápad zjistit, jak je to s s věrností manželského partnera. A už je příslovečný brouk v příslovečné hlavě. Kulový blesk humoru a podívané nezadržitelně letí jevištěm.

Hru natočila Československá televize v roce 1969.

Autor: Georges Feydeau
Překlad: Milena a Josef Tomáškovi
Režie: Václav Hudeček
Scéna: Zbyněk Kolář
Kostýmy: Jarmila Konečná
Hudba: Ladislav Simon

Osoby a obsazení:

Viktor Emanuel Champsboisy: Vlastimil Brodský
Sluha Bouton: Vlastimil Brodský
Kamil Champsboisy: Zdeněk Řehoř
Marcela Champsboisy: Jiřina Jirásková
Romain Tournel: Jiří Pleskot
Carlos Homenides de Histangua: Otakar Brousek
Luiza Homenides de Histangua: Karolina Slunéčková
Doktor Finache: Vladimír Krška
Štěpán: Jaromír Hanzlík
Yveta: Stanislava BArtošová
Augustin Feraillon: Josef Bláha
Olympie Feraillononová: Ludmila Vostrčilová
Evženie: Věra Budilová
Rugby: Jan Shránilec
Baptisin: Gustav Nezval

Příbuzné články:

• Reflex X krát divadlo č. 4 – Král Ubu
• Reflex X krát divadlo č. 3 – Vajíčko
• Reflex X krát divadlo č. 2 – Revizor
• Reflex X krát divadlo č. 1 – Člověk z půdy

Obal k filmu ve standardní velikosti si můžete v PDF stáhnout v sekci Ke stažení – Obaly na DVD