Popron – Kanibalové: začátek

Ze čtyřlístku novinek Popronu zbývá poslední sousto. Ale jde o sousto pěkně krvavé. Pokud se před časem v nabídce objevil film, který pouze těžil z názvu filmu Cannibal Holocaust, pak titul Kanibalové: Začátek je skutečně považován za nástupce a volné pokračování tohoto kultovního snímku. Vyšlo 5. ledna 2009 a jedná se o titul distribuovaný pouze přes POPRON za 99,- Kč. Vydání do stánkového prodeje v pošetce proběhlo v sobotu 5. září 2009 za cenu 49,- Kč.

Krachující televizní společnost, toužící po senzaci, vysílá ambiciózní reportérku Grace Forsyte na nebezpečnou cestu do amazonských pralesů, aby zde našla kanibalské kmeny a natočila o nich film. Televizní tým se s kanibaly skutečně setkává. Natáčí vše, s čím se v amazonském pekle potká a snaží se kanibaly vyprovokovat. Výsledkem má být senzační filmový materiál, který všem zajistí slávu a bohatství. Krutost kanibalů a jejich chuť na maso se však nakonec obrací proti členům výpravy… Film obsahuje spoustu brutálních a násilných záběrů. Reaguje na vlnu kanibalských horrorů z přelomu 70. a 80. let a snaží se tento žánr oživit.

Filmu se věnuje např. web Studna.

K ději samotnému se nedá napsat vlastně nic víc, než je řečeno oficiálním textem. Po úvodním slově hlasatelky zmíněné televizní stanice máme tu čest ihned s reportáží z terénu. Mezi náma – kdybych věděl, že má někdo smrtelnou nemoc, určitě bych se ho nedotýkal, natož se mu hrabal ve střevech, i kdybych byl primitivní barbar. A výrazy štábu, které se nás snaží přesvědčit, že se jim tekoucí krev líbí, hraničí s imbecilitou.

Vzápětí nás ale čeká skok do minulosti, abychom se dozvěděli, jak vlastně k výpravě do divočiny došlo. No, nějak jsem hned od prvopočátku získal dojem, že tihle hlavní hrdinové si nezaslouží nic jiného, než být sežráni. Reportérka Grace, které kvůli nízké sledovanosti zrušili pořad a nyní dokonce hrozí uzavření celé stanice. Poblázněný ekolog Bob, který nechápe, že mizení deštných pralesů koláč sledovanosti neovlivní. Jenže milion dolarů je milion dolarů, takže se dá dohromady parta, která má sledovanost převážit ve svůj prospěch. I za cenu nějaké té krve.

Pod dohledem Božím (na cestu do pralesa je vypravuje misionář) nasedají s průvodcem do kanoí a vydávají se směrem ke kmeni, jehož příslušníci jsou podle vyjádření místního náčelníka neviditelní. Hele, teď mě tak napadlo, když mě dojde baterka ve foťáku uprostřed zoologické zahrady, protože je vybitá, na co že jim funguje při několikadenním nonstop natáčení kamera a mikrofon, když sebou nemají žádná pořádná zavazadla? Ale krém na opalování sebou mají, aby mohlo proběhnout svádění nebohého domorodého průvodce…

První kontakt s domorodým kmenem skončí jeho téměř likvidací, protože je vystřílen civilizovanými strážci pralesa. Zákon na potlačení kanibalismu je potřeba prosadit za každou cenu. Jen ten televizní štáb ve křoví nikdo nevidí. Proč se mi na mysl vtírá Olda Kaiser, ležící v pořadu Zeměkoule pod postelí královny? Do domorodců se střílí ze samopalů, ale na jejich holých tělech ani dirka, zato vyřezávání foukačkové šipky z ramene je doprovázeno hektolitry krve. A stejně marně, kurare je holt kurare.

Ale kdo hledá, najde. Grace a její šéf se dočkají, nakonec na kanibalské hody přece jen narazí. Přes filozofické a ekologické hádky sledovanost stoupá spolu s počtem dalších konzumovaných. Že si ti domorodci nevšimnou, když se jim džunglí prodírá celý natáčecí štáb… Už jen najít vesnici. Hmmm, je na břehu řeky. Já myslel, že řeky jsou jediná schůdná cesta v pralese, že okolo ní se těžko něco utají? Asi je to nějaká řeka, kterou ještě nikdo nikdy nenašel. Ale to je jedno. Co by diváci rádi viděli? Pořádný masakr, třeba spálení celé vesnice, když už dalo tolik práce ji najít. K tomu třeba pár úderů pažbou do divošských obličejů pro zpestření. Ekologie byla jaksi pozapomenuta. Nu co, budeme tvrdit, že šlo o střet dvou znepřátelených kmenů. Jenže pánům v teplých křeslech civilizace se to najednou přestává líbit. A zatímco se dohadují, zda je možné sponzorům přiznat pravdu, štáb si ve vsi hraje chvíli na spasitele a pomáhá přeživším s rekonstrukcí. Já bych tedy s díky a nožem v ruce odmítl. Jenže někde vpředu čekají ještě horší zážitky a domorodci z neviditelného kmene. A také první ztráty. Jo, kurare je kurare. Neříkal jsem to už jednou? Ani amputace nic nezmůže.

Ze zaníceného ochránce domorodých kmenů se stane v zájmu reportáže uřezávač hlav a z pánské části štábu smečka, přemýšlející penisem. To je ale vývoj charakterů. Naopak Grace, která byla dosud ochotná brodit se krví, začne mít morální problémy.

Zatímco dozorčí rada se otázkou, kdo je vlastně větší barbar moc nezabývá, štáb ohýbá realitu pod čím dál ostřejším úhlem. Ovšem když se chudák zmasakrovaná mrtvá u kůlu nadechne, nemůžu zamlčet ani takové věci, jako že třeba při přistávání kánoí u nedotčených břehů je vidět špička lodi, na které stojí kamera, nebo u hlášky „procházíme místy, kam dosud noha civilizovaného člověka nevkročila“ je na okraji obrazu jakási konstrukce, pospojovaná hřebíky. Ach jo.

Krvežízniví domorodci se opět nechají zmasakrovat a nevystřelí ani šíp. Nedivím se, že jsou na pokraji vyhynutí. Nicméně proč jim nevyjít trochu vstříc, když jsou tak neschopní, a nepředhodit se jim sám? Jak nakonec prohlásí Bob „náš funus zvýší sledovanost“. Ale ani útěk na poslední chvíli není bez rizika a tak řady řídnou a řídnou. V krvavé cucky se mění jeden člen štábu za druhým. Do jednoho… Ale pořad musí pokračovat, i když nikdo nezbyl.

Toť vše.

Žánr: Horor

Země původu: Itálie

Rok vzniku: 2003

Délka: 92 minut

Původní název: Mondo Cannibale / Cannibal World / Cannibal Holocaust: The Beginning / Cannibal Holocaust 2

Světová premiéra: 4. července 2004 – Belgie (Wilkinson American Movie Day)

Premiéra v kinech ČR: 11. listopadu 2004

Režie: Bruno Mattei (as Vincent Dawn)

Scénář: Bruno Mattei, Giovanni Paolucci

Produkce: Giovanni Paolucci

Hudba: Stefano Cannone, Andrea Fasola, Francesco Infarinato

Kamera: Luigi Ciccarese

Společnost: La Perla Nera

Natáčeno: Filipíny

Hrají: Helena Wagner (Grace Forsyteová), Claudio Morales (Bob Manson), Cindy Jelic Matic (Cindy Blair), Antoine Reboul, Kevin Maxwell, Brad Santana, Michael Garland, Foster Howard, Eniko Bodnar (sekretářka), Zsilvia Chernel (manažerka KSBC), Chan Lee (reportérka TVN), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádný

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný