Codi – Bouře v poušti

 

Čtvrtek je dnem, kdy se občas schází několik válečných titulů najednou. Vydavatelství Codi svým dalším, již desátým dílem v ediční řadě Druhá světová válka právě tento čtvrtek 5. února 2009 titulem s názvem Bouře v poušti za 49,- Kč ke zmíněnému stavu přispělo. 

 

Válka v severní Africe : Tobruk – El Alamein – Operace Torch.

„Potoky krve byly prolity na tomto mizerném kousku země." – Erwin Rommel

„Tady zůstaneme, živí nebo mrtví." – Bernard Montgomery

Problémy italské armády čelit lodím Královské flotily ve Středozemním moři (spolu s fiaskem vojsk "Vůdce" v Africe) způsobily, že se Hitler rozhodl vytvořit AFRIKA KORPS. Pod velením generála Erwina Rommela přichází němečtí vojáci 12. února 1941 do Severní Afriky – jako posila vyčerpaných italských vojsk. Rommel v krátké době jednotky Osy reorganizoval a zahájil protiútok a donutil spojence ustoupit až k egyptským hranicím.

Za ním zůstává jen jedno místo, kterého se nemohl zmocnit : TOBRUK – bráněný 20. brigádou australské pěchoty, její klíčový přístav pro zásobování. Rommel to ví a jeho jednotky ho potřebují. Spojenecké velení uskutečnilo několik ofenzivních operací, aby získalo zpět ztracené území a donutilo ustoupit velitele Afrika korps, který se stal mýtem a byl známý pod přezdívkou Pouštní liška pro svoje schopnosti dobrého stratéga.

Rommel ale zahájil nový protiútok a donutil Spojence k ústupu až k pozicím v El Alameinu v Egyptě. Zoufalý Churchill jmenoval do čela vojsk pedantského Bernarda Montgomeryho s cílem vyhnat jednotky Osy ze Severní Afriky. Monty, jak mu důvěrně říkali, začíná kazit dobrou pověst Rommela a vytvářet si svou vlastní.

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: USA

Délka: 73 minut

Společnost: Pacific Media, S.L.

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (čte M. Moravec)

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný