Amercom – Encyklopedie II. světové války 12 – Pád Singapuru

V pondělí 9. února 2009 jsme se dočkali již 12. dílu Encyklopedie II. světové války z vydavatelství Amercom. Přílohové DVD nese název Pád Singapuru, obvyklá cena 99,- Kč.

 

 

Tištěná podoba Encyklopedie je věnována Čínsko-Japonské válce. Kapitoly Historie jsou Počátky Čínsko-Japonského konfliktu, Čínská občanská válka 1930-1933, Čínsko-Japonská válka 1931-1941, Boje na řece Chalchyn-Golu, Růst moci Japonska. Sekce Militarie nabízí tanky z let 1933 až 1941 a Kalendárium se zabývá událostmi ledna a února 1941.

 

V dalším čísle bychom měli najít kapitoly Útok na Pearl Harbor, Dobytí Hongkongu a Invaze do Malajsie.

 

DVD v „tlusté" krabičce obsahuje dokument Pád Singapuru.

 

Od japonského útoku na Pearl Harbor neuplynulo ještě ani 24 hodin, když se v Siamském zálivu začaly vyloďovat japonské invazní jednotky. Překvapení Britové se zmohli jen na chabý odpor a Japoncům stačil necelý měsíc na to, aby obsadili polovinu tehdejšího Malajska. Když navíc japonská letadla zničila chloubu britského námořnictva, bitevní loď "Prince of Wales", byla to pro pyšnou koloniální velmoc další, nikoli však poslední pohroma ve východní Asii. Rychle postupující Japonci už totiž dobyli i hlavní malajské město Kuala Lumpur a měli před sebou poslední baštu britského odporu – ostrov Singapur….

 

Žánr: Válečný / Dokument

Délka: 51,36 minut

Rok vzniku: 2000

Scénář: Steve Gillham

Produkce: Nicola Marsh, Audrey Healy, Clare Gambold, Bob Carruthers, Gary Russell, Gavin Bott

Hudba: Paul Farrer

Společnost: Lamancha Productions, N.A.R.A. (archivní materiály) Cromwell Productions

Hrají: Tim Pigott-Smith (vypravěč)

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

Obraz: barevný/černobílý PAL 4:3

Bonus: žádný