North Video – Waterloo po česku

 

Pokud jsem nad jedním z titulů řady, označené Český kinematograf-filmový elixír, vyjádřil obavu, zda jde opravdu o ta česká nej, pak další z titulů na mě dělá dojem, jako kdybychom už opravdu sáhli na dno nabídky. North Video v úterý 10. února 2009 nabídne Waterloo po česku za 49,- Kč. Myslím, že skóre na CSFD.cz hovoří za vše. Proto prosím berte oficiální texty s rezervou. 

 

Scénář povídkového filmu "Waterloo po česku" se skládá z převážně humorně laděných příběhů manželských dvojic různých charakterů, povolání a sociálního zařazení ze současnosti. Manželské povídky, které Vít Olmer psal pro časopis Playboy v době, kdy jeho šéfredaktorem byl Arnošt Lustig, mají v sobě vtip, často až absurdní pointu a nezapřou, že autor je bedlivým pozorovatelem života kolem nás. Pět z nich vybral pro svojí komedii, jejímž společným jmenovatelem se stal herec Jiří Krampol, hlavní představitel každé z nich.

Francouzská trojkombinace je humornou úvahou o tom, co může potkat úspěšného podnikatele, dá-li jednoznačně přednost práci před svoji mladší, atraktivní ženou. Protože i ta jednoho dne – vlastně zcela náhodou – pochopí, že peníze nejsou všechno. Přes nalezeného osamělého psíka se seznámí s přitažlivým veterinářem, jenž sice není tak zazobaný, ale…

Svatozář. Pan Divoký je zdánlivě tichý důchodce a bezbranný muž pod pantoflem. Že tomu tak docela není, pochopí až ušní lékař, který zase vzdoruje hned dvěma partnerkám najednou. Jen na okamžik zaváhá, zda by paní Divoká neměla znát pravdu o svém muži. Ale pak pochopí, že by svého pacienta připravil o jedinou zbraň a útočiště.

Sólo na bicí. Psychologicky laděná story se sarkastiskými prvky. Bimbo je "přerostlý" bigbíťák a jeho žena, které ne náhodou říká Yoko, už dávno rezignovala na to, že by někdy dospěl. Žijí spolu na chalupě a monotónní rytmus jejich dnů nečekaně změní vpád zločince, prchajícího před policií. Bimbo a Yoko jakoby se znovu setkali.

Ostrov lásky. Dva muži a jedna žena u moře. Dovolená, ať už kdekoli, by měla být výletem za hranice všedních dnů. Ustaraný Ing. Zawinul ale u Jadranu neustále pracuje a řeší neřešitelné problémy ve své firmě. Toho si povšimne pan Rozvinul a nasměruje svého nového přítele na zcela jinou cestu. Někdy stačí opravdu tak málo.

Waterloo po česku je příběhem pražského památkáře Hrušky, zakřiknutého úředníčka, překážejícího ve světě své atraktivní ženy a ambiciózní dcery. Před každodenním papírováním, byrokracií a marnými diskusemi utíká do napoleonské doby a mění se v udatného maršála. A pak se mu jednoho dne podaří být hrdinou i v současnosti a utéct možná jednou provždy.

„Povídky by měly vedle napětí a psychologických postřehů obsahovat hlavně humor, mezilidské jiskření, ironii a posměch nad tím, co se kolem nás v době, kdy se ‚kapitalismus nažral a socialismus zůstal celý‘ vlastně děje. Rád bych se vrátil"- uvedl Vít Olmer – „ke stylu hořce laděných humorných příběhů, jakými byly filmy Jako jed či Co je vám, doktore?"

Což se ale nějak nepovedlo – jen stručná citace : Samé kecy, žádný humor. Přišel jsem nenávratně o hodinu a půl života. Co to má společného s komedií?

Žánr: Komedie / Povídkový

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2002

Délka: 100 minut

Premiéra v kinech ČR: 12. září 2002

Režie: Vít Olmer

Scénář: Vít Olmer

Produkce: František Vondráček, Ivo Pavelek

Hudba: Miroslav Vydlák, Michal Dvořák, Pavel Hrubeš, Vladimír Franz, Jiří Stivín

Kamera: Juraj Fándli

Společnost: FV Plast / Diamant Film Praha s.r.o

Hrají: Jiří Krampol (Michal / Divoký / Bimbo / Rozvinul / Hruška /de Rouchy), Eva Holubová (paní Divoká), Oldřich Vízner (inženýr Zawinul), Emília Vašáryová (Japonka), Jana Paulová (Višeň), Monika Kvasničková (paní Zawinulová), Svatopluk Schuller (veterinář), Jan Skopeček (Krobot), Rudolf Kubík (syn Jarda), Jan Kraus (policista), Oldřich Navrátil (doktor Hroboň), Petra Lustigová (sestřička Majka), Jan Přeučil (šéf Slíva), Jaroslava Obermaierová (Dýně), David Suchařípa (terorista), Simona Chytrová (Eva), Naďa Konvalinková (vdova Réva), Klaudie Osičková (Klaudie), Jiří Hrubý (Žluťák – bezdomovec), Michaela Maurerová (dívka s knihou), Emil Linka (poručík de Courson), Jaroslav Gillar (lékař d’Henricel), Zdeněk Venzel (Řepák), Martin Hub (velitel jednotky), Jan Cimický (psycholog), Zuzana Ďurdinová (Jardova žena), Václav Mareš (úředník), Dana Homolová (úředníkova manželka Sova), Hana Krampolová (Moravačka), Heda Čechová (dcera Lodyha), Anna Ferencová (sousedka Švesková), Kateřina Šildová (puberťačka Rybíz), Martin Faltýn (notář), Kristýna Luťanská (notářova sestra), Pavel Šimčík (Fík)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: film o filmu, biografie a filmografie, fotogalerie, upoutávky