Lidové noviny – Světový film č. 19 – Četa

 

Spisovatel a režisér Oliver Stone vytvořil tento v roce 1986 cenou Filmovém Akademie oceněný film jako nejlepší snímek založený na jeho vlastních zkušenostech ve Vietnamu. Je to jeho pravděpodobně nejlepší režisérská práce, ačkoliv někteří kritici mohou argumentovat i pro filmy „Salvador", "JFK“ a „Narozen čtvrtého července“. Ve čtvrtek 25. ledna 2007 se na pulty dostal další titul edice Světový film, s číslem 19 je ke koupi za 179,- Kč Oscarová Četa

 

Tom Beringer, který hraje zkušeného seržanta Barnese, byl nominovanán v kategorii nejlepšího vedlejšího herce společně s Willem Dafoem, který hraje seržanta Eliase. Byli však poraženi Michaelem Cainem s filmem Hannah a její sestry. Charlie Sheen hraje idealistického studenta, který vypadl z vysoké školy, vstoupil do armády a nabídl se dobrovolně jít do Vietnamu. Jeho nadšení a pohled na válku obecně se rychle změní během děje filmu.

Nepřáteli jsou severní Veitnamci a divák je vidí jen zřídka, spíš jenom jako temné postavy v džungli nebo mžikově osvětlené záblesky výbuchů. Ve filmu nejsou určeny žádné bojové linie a bojové scény vedou diváka k přesvědčení, že nepřítel se skrývá všude.

Také linie mezi dobrem a zlem v tomto filmu neexistuje anebo je zastřená. Seržant Elias je zobrazen jako dobrosrdečný, inteligentní vůdce, který uniká realitě s pomocí drog. Seržant Barnes je zobrazen jako výkonný bojující stroj, který se nezastaví před ničím, dokud nevykoná svoji práci. Divák brzy zjistí, že dělá vše proto, aby zabezpečil své vlastní přežití.

Příběh vyprávěný mladým a nezkušeným studentem Chrisem Taylorem začíná jeho příjezdem do Vietnamu. První, co uvidí jsou řady mrtvých těl určených pro přepravu zpátky do USA. Jsou to zabití vojáci, připravení pro návrat po ukončení jejich vojenské služební povinnosti.

Chris Taylor (Charlie Sheen) je přidělen k třicetičlenné pěchotní jednotce. Úkol zní: „Nalézt a zničit“ (vyhledat nepřítele a zabít jej). Psychické a fyzické nasazení je pro mladé vojáky nesnesitelné. Mnozí se ocitají na pokraji šílenství. Při jednom z útoků na vesnici se z mladíků stávají šelmy. Jako v opilosti zabíjejí mrzáky, ženy a děti. Barnes (Tom Berenger) vyslýchá rolníka. Nevěří, že zbraně ukraté v rýži, nejsou určeny pro vietnamské vojáky. Barnes zastřelí rolníkovu ženu a vyhrožuje smrtí i jeho malé dceři.

Vše viděl Elias (Willem Dafoe) a přísahá Barnesovi, že se postará, aby byl postaven před soud. Krátce poté je Elias při útoku zabit. Pouze Chris ví, kdo to udělal; nebyli to Vietnamci, ale Barnes. Nyní již Chrise ovládají pouze dvě myšlenky: vidět Barnese umírat a sám přežít.

Originální název: Platoon
Země původu: USA
Rok vzniku: 1986
Režie:Oliver Stone
Hrají: Tom Berenger, Willem Dafoe, Charlie Sheen, Forest Whitaker, Francesco Quinn, John C. McGinley, Richard Edson, Kevin Dillon, Keith David, Johnny Depp, Mark Moses, Tony Todd, Dale Dye, Oliver Stone
Žánr: Drama
Délka: 113 min
český dabing