Federico Fellini – edice Levných knih

Pokračujeme v představování DVD vydávaných společností KMa s.r.o. prodávaných v prodejnách s názvem „Levné knihy“. Jedná se o filmy, které z hlediska filmové historie mají nepochybně co říci i po letech od jejich natočení. Po filmech Ingmara Bergmana dnes představíme DVD s filmy dalšího významného režiséra – Federica Felliniho.


Z nabídky:

Sladký život
(La Dolce vita)
Drama
Itálie / Francie, 1960, 167 min

Režie: Federico Fellini
Hrají: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée, Magali Noël, Alain Cuny, Riccardo Garrone, Lex Barker, Jacques Sernas, Adriano Celentano, Italo Zingarelli, Alfredo Rizzo, Umberto Orsini, Leopoldo Savona, Gianfranco Mingozzi

Italský film Sladký život režiséra Federica Felliniho je jedním z nejvýznamnějších děl světové filmové produkce posledních let. Není sevřeným filmovým dramatem, ale v podstatě řadou volně spojených příběhů a epizod, s nezvyklou otevřeností popisujících mravní rozklad vyšších společenských kruhů kapitalistické Itálie. Jeho ústřední postavou je novinář Marcello, člověk v podstatě vážný a seriózní, který však při své práci poznal „sladký“ život vyšší společnosti a podlehl mu. Stává se hrdinou erotických skandálů, divokých večírků ve vilách a zámcích, zvrhajících se v pitky a orgie, prohýřených nocí, po nichž přichází kalné ráno, odhalující rub tohoto života. Dva lidé by mu mohli pomoci v jeho současné duševní krizi: filozofující spisovatel Steiner a mladičká dívenka Paola. První však končí těžko pochopitelnou sebevraždou a Paolin hlas, volající Marcella k lepšímu životu, je příliš slabý a zaniká ve všeobecné vřavě. Pro Marcella již není cesty zpátky.

Film byl vyznamenán Velkou cenou na MFF v Cannes 1960 a mnoha dalšími mezinárodními cenami a uznáními. Na XIII. FFP 1962 získal jednu ze tří hlavních cen. Bonusy: fotogalerie, biografie. Jazyk: česky, italsky, titulky české.

Darmošlapové
(I Vitelloni)
Drama
Francie / Itálie, 1953, 103 min

Režie: Federico Fellini
Hrají: Alberto Sordi, Lída Baarová

Epizodicky vyprávěný příběh natočil režisér Federico Fellini ve svém raném neorealistickém období. Podává citlivý portrét pěti mladých mužů žijících v malém městečku na jadranském pobřeží. Bezcílně se spolu potulují po ulicích a sní o ženách a slávě velkoměsta, jejich sny jsou však pouze vzdušnými zámky. Nuda a nespokojenost s ospalým životem vede tuto partu roztomilých darmošlapů k mnoha chuligánstvím. Tato komická melodrama o mladých lidech, kteří nevědí, co si počít se svým životem, blíží se jim třicítka a ještě stále se nechají obskakovat svými matkami, je nesentimentálním zobrazením lidí bez cíle, smyslu existence, ale i lidí bez cti a životní energie. V původním italském znění s českými titulky.