Legendy českého filmu – Muži nestárnou

U mužů lze pozorovati trojí věk: ani se nejprve z nezralého mladictví k životu samostatnému vyvinují, v druhém věku leskem síly mladistvé se honosí a v třetím znenáhla dozrávají. O těcho fázích věku lidského vypráví film Muži nestárnou, který vychází v edici Legendy českého filmu v úterý 17. února 2009 za cenu 49,- Kč.

V roce 1911 dával Stáňa Járský hodiny hudby malé Jiřince Horníkové a vášnivě se zamiloval do matky své žačky. Večer před jeho odjezdem na studia mu paní Helena podlehla. Po devíti letech potkal inženýr Járský v Praze odrostlou Jiřinu – a opět ho potkala i láska. Ani tentokrát mu však štěstí nepřálo, dívka musela zachránit rodinnou továrnu výhodným sňatkem. Po dalších devatenácti letech se generální ředitel Járský vrací domů po dlouhém pobytu v cizině. Má prošedivělé skráně, stále je však šaramantní a elegantní. Jak dopadne setkání s mladičkou Helenkou, vnučkou a dcerou jeho bývalých lásek?

Jiná verze praví:

Rok 1911. V rodině postaršího továrníka Horníka vyučuje student Stáňa Járský devítiletou dceru Jiřinku hře na klavír. Mladík však miluje mladou a krásnou paní Horníkovou a rodiče ho raději posílají na studia do Vídně. V předvečer Stáňova odjezdu zůstává shodou okolností paní Helena doma sama a podlehne vášnivému vyznání zamilovaného studenta.

Obrazovka z DVD

Rok 1920. Exportní odborník ing. Stáňa Járský potká v Praze nyní již dospělou Jiřinku. Mladí lidé se citově sblíží a Járský chce požádat o její ruku. Ovdovělá paní Horníková má však starosti s továrnou, kterou může zachránit jen fúze s podnikem pana Krutiny. Jiřinka se musí provdat za jeho syna.

Obrazovka z DVD

Rok 1939. Prošedivělý a mladistvě elegantní generální ředitel Járský se vrací z ciziny do Čech. Potkává Helenku, dceru Jiřiny a vnučku své první lásky. Mezi oběma vzplane velký cit. Na babiččino doporučení vyhoví tentokrát rodina Járského žádosti o Helenčinu ruku. Mohl by si totiž počkat ještě na další generaci.

Obrazovka z DVD

Žánr: Komedie, romantika

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1942

Délka: 97 minut ( 1:36:30)

Kinopremiéra v ČR: 3. dubna 1942

Režie: Vladimír Slavínský

Asistent režie: Eduard Šimáček

Námět: Jan Patrný (divadelní hra)

Scénář: Vladimír Slavínský

Produkce:Oldřich Papež, Vilém Brož

Hudba: Josed Dobeš

Kamera: Ferdinand Pečenka

Střih: Jan Kohout

Zvuk: František Šindelář

Stavby:Jan Zázvorka

Kostýmy:Fernand Vácha

Výtvarník: Prokop Pěkný

Společnost: Lucernafilm

Hrají: Zita Kabátová (Helena Horníková, manželka tovární), František Roland (továrník Karel Horník), Jana Romanová (Jiřina Horníková, dcera), Eva Matějková (Jiřina v devíti letech), Jarmila Smejkalová (Helenka Krutinová, dcera Jiřiny), Jan Pivec (Stáňa Járský, syn profesora), Jaroslav Průcha (profesor gymnázia Járský), Marie Blažková (Stáňova matka), Gustav Nezval (lesní Jan Perner, bratr Heleny), Zdeňka Baldová (činovnice Ligy mravnosti paní Zajíčková), František Filipovský (lékárník Stejskal), Elena Hálková (služka u Horníků Maryna), Marie Ptáková (babička, matka Heleny a Jana), Meda Valentová (nahluchlá paní baronka), Jiří Vondrovič (Rousek), Antonín Brož (továrník Krutina), František Vnouček (Otto, syn továrníka Krutiny), Jaroslav Krejčí (předseda Ligy mravnosti Krakoška), Antonie Langrová (Krakošková), Gabriel Hart (lékař), J. Paclt (zahradník Josef Motyčka), Olga Augustová (zpěvačka slečna Rosnická), Josef Hořánek (host u paní baronky), Vladimír Růžička (konferenciér), André Farkaš (houslista), Viktor Socha (číšník na hradecké plovárně), Věra Skálová (kamarádka Heleny), J. Šimanová (kamarádka Heleny), Dagmar Lehovcová (kamarádka Heleny), Dagmar Prokopová (kamarádka Heleny)

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol - 1. část

Výběr kapitol - 2. část

Výběr kapitol - 3. část

Obraz: černobílý, PAL, 4:3

Zvuk: česky 2.0

Titulky: české pro neslyšící

Typ disku: DVD 5

Regiony:  —

Bonus: O titulu, Zlatý fond na DVD

O titulu