Film X č. 12 – Mluv s ní

Edice FILM X se pomalu dobrala ke svému konci a o tom, jestli bude mít pokračování, se zatím pouze spekuluje. Zatím posledním, dvanáctým titulem je španělský film Mluv s ní.

Jsme diváky taneční kreace souboru Piny Bauschové. V hledišti sedí dva muži: jeden pláče, druhý se dívá. Touto symetrií, zprvu absurdní, posléze logickou, začíná film. Od prvního obrazu víme, že budeme sledovat dva příběhy, které se protnou v tomtéž stavu čekání.

Mladý ošetřovatel Beningo už několik měsíců pečuje o baletku Alicii, která po nehodě upadla do kómatu. Krásná, ale nehybná žena se pro něj stala smyslem života. Povídá si s ní, i když ona ho asi neslyší a nemůže mu odpovědět. Jednoho dne se Beningo na klinice potká s novinářem Marcem, jehož potkal podobný osud. Jeho přítelkyně Lydie byla toreadorkou a po velmi tvrdém souboji s býkem upadla též do klinického spánku. Osudy obou mužů se protnou a vzniká mezi nimi hluboké přátelství. Každý z nich však přistupuje ke své osobní tragédii jinak – jeden věří a doufá, druhý se utápí v pochybách. Oba si však přejí jen jednu věc – aby se ženy probudily… Almodóvar přechází od jednoho ke druhému zaznamenávaje banální rituály nemocniční péče, než dospěje k překvapivému rozuzlení.
Film získal Českého lva v kategorii – NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ FILM.

Film Mluv s ní je příběh přátelství mezi dvěma muži, o osamělosti, dlouhém uzdravování, o zraněních která vyprovokovala vášeň. Je to také film o nesdělitelnosti mezi dvěma páry a o komunikaci. O tom, jak monolog před mlčící osobou může být efektivní formou dialogu. O tichu jako o „výmluvnosti těla“.

scénář: Pedro Almodóvar
režie: Pedro Almodóvar
hrají: Javier Cámara, Darío Grandinetti, Leonor Watling, Rosario Flores, Geraldine Chaplin
originální název: Hable con ellas
anglický název: Talk to her

zvuk: 5.1 ČESKY / 5.1 ŠPANĚLSKY
titulky: české
bonusy: Trailer
délka: 112 min.