Blesk – 21 gramů

 

Blesk v sobotu 28. února 2009 přinese na pulty film 21 gramů za 49,- Kč. Jakou váhu má lidský život? Říká se, že každý z nás ztratí v okamžiku smrti (a nezáleží na tom, zda se jí bojíte či nikoliv) přesně 21 gramů. Tolik váží jeden dílek čokolády, pěticentová mince, kolibřík… Je to lidská duše, co těchto 21 gramů tvoří? Jsou ti, kteří nás přežijí, o tuto hmotnost těžší? 

 

Vážná nehoda svede dohromady tři lidi, jejichž životy jsou tak navždy změněny.

Univerzitní profesor Paul Rivers a jeho manželka Mary nacházejí svůj vztah na nejisté hranici mezi životem a smrtí. On je smrtelně nemocný a čeká na transplantaci srdce, zatímco ona se snaží díky umělému oplodnění počít jeho vlastní dítě. Po zotavení se začne zajímat o to, kdo a jaký byl člověk, jehož srdce nosí v sobě, zatouží poznat lidi jemu blízké.

Cristina Pecková, která od doby svého neklidného mládí již dozrála, je milovanou starší sestrou Claudie, hodnou manželkou Michaela a milující matkou dvou malých dcer. Její rodina vyzařuje naději a radost.

Na mnohem nižší společenské i ekonomické úrovni se nachází bývalý trestanec Jack Jordan a jeho žena Marianne, která nemůže zajistit důstojné zázemí svým dvěma dětem, zatímco Jack řeší problémy s obrácením se k víře, ale osud mu nastrčí další neštěstí.

Tragická nehoda způsobí, že se tito lidé z odlišných prostředí, ocitnou v jediném společném světě. V důsledku toho Paul stane tváří v tvář své vlastní smrtelnosti, Cristine se střetává s událostmi, které mohou ovlivnit její přítomný a snad i budoucí život a Jackova víra podstupuje závažnou zkoušku. Pokud se komukoliv z nich podaří získat si zpět ztracenou duševní rovnováhu, může to ostatní stát mnoho. Vůle žít a instinkt nutící hledat podporu v těžké situaci u jiných, zůstává v jejich existenci všudypřítomný.

Žánr: Drama / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 2003

Délka: 124 minut

Původní název: 21 Grams

Světová premiéra: 5. září 2003 – Itálie (Venice Film Festival)

Premiéra v kinech ČR: 5. února 2004 s titulky

Režie: Alejandro González Iñárritu

Scénář: Guillermo Arriaga

Produkce: Alejandro González Iñárritu, Guillermo Arriaga, Ted Hope, Robert Salerno

Hudba: Gustavo Santaolalla

Kamera: Rodrigo Prieto

Společnost: This Is That Productions / Y Productions / Mediana Productions Filmgesellschaft

Natáčeno: Tennessee, USA / New Mexico, USA

Hrají: Sean Penn (Paul Rivers), Naomi Watts (Cristina Pecková), Benicio Del Toro (Jack Jordan), Melissa Leo (Marianne Jordanová), Danny Huston (Michael), Carly Nahon (Cathy), Claire Pakis (Laura), Nick Nichols (kluk), Charlotte Gainsbourg (Mary Riversová), John Rubinstein (Gynekolog), Eddie Marsan (reverned John), Loyd Keith Salter (tlustý muž), Antef A. Harris (basketbalista), Marc Musso (Freddy), Teresa Delgad (Gina), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, 5.1 česky

Titulky: česky, anglicky (pro neslyšící a nedoslýchavé)

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: záběry z natáčení, trailer Ztraceno v překladu