MF Dnes – Poslední dny Pompejí

Třetím titulem dokumentární řady převzaté od BBC a vydávané na příbalových DVD v úterním vydání MF Dnes navazuje na díl minulý a rovněž čerpá z období římského impéria. Popisuje přírodní katastrofu, která přišla tak náhle, že většinu svých obětí zaskočila zcela nepřipravených. Dokument se jmenuje Poslední dny Pompejí. Vyjde v úterý 15. července 2008. Cena 39,- Kč.

 

Poslední dny Pompejí (neplést se stejnojmenným filmem Sergia Leoneho Ultimi giorni di Pompei z roku 1959) přibližuje největší přírodní katastrofu starověku – sopečnou erupci Vesuvu téměř před 2000 lety, v roce 79 našeho letopočtu.

 

Skutečný příběh posledních 24 hodin Pompejí očima toho, který všechno viděl, pokusil se uprchnout, zemřel, ale zároveň přežil dodnes ve svých zápiscích o této nepředstavitelné katastrofě. Poslední dny Pompejí mohl znovu ožít díky zprávám Gaia Plinia, nalezeným tělům, artefaktům a dalším překvapivým stopám z tohoto místa. V srdci ohromné lidské tragédie stojí sopka Vesuv. Po staletí si klidně spí, na jejích svazích se lidem daří. A najednou vybuchne! Ve 24 hodinách vychrlí do nebe 4 biliony tun strusky, kamenů a popela a pohřbí dvě města, Pompeje a Herkulaneum, pod 25 metrů vulkanických nánosů. V dokumentu Poslední dny Pompejí prožijete znovu probuzení Vesuvu a následky, se kterými obyvatelé města musí bojovat a uvidíte, jak se vyrovnávají s přicházející katastrofou a jsou nuceni dělat rozhodnutí, která nakonec určí jejich osud.

Zadní strana 

Originální název: Pompeii: The Last Day

Země původu: Velká Británie, Španělsko

Žánr: dokument

Rok vzniku: 2003

Režie: Peter Nicholson

Dramatizace: Edward Canfor-Dumas

 

Údaje o DVD:  

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonusy: Režisér (5:52 anglicky s českými titulky), Kostýmy (4:28 anglicky s českými titulky), Fakta o filmu

Délka: 51 minut

 

Cena DVD 39 Kč je platná jen po předložení slevového kuponu, který získáte zakoupením deníku MF Dnes. DVD je v prodeji jeden týden od jeho vydání. Zákazníci, kteří nemají zájem o noviny, si mohou DVD zakoupit samostatně za plnou cenu 139 Kč pouze na servisních centrech vydavatelství MAFRA, a. s.