Legendy českého filmu – Nejlepší člověk

Po sobotní Rybě na suchu je zde čas na pravidelný úterní pamětnický film a další porci humoru s Vlastou Burianem. Tentokrát je to Nejlepší člověk.Vyšlo v edici Legendy českého filmu v úterý 7. dubna 2009 za 49,- Kč.

Je krátce po začátku nového století a blíží se volby do obecní rady. V ní po léta sedí titíž lidé a nehodlají se vzdát svých vlivných pozic. Je třeba rozvířit hladinu zatuchlosti závanem svěžího vzduchu zvenčí. Na poštu přichází balíček z dalekého Švýcarska a je třeba jej doručit tomu nejlepšímu ve městě…

Jinými slovy:

Příběh se odehrává kolem roku 1900 v městečku Pěticích. Mnoho let už jsou v obecní radě stejní lidé: stavitel Kopr, lékárník Kýla, velkouzenář Kaněra, statkář Halaburda a starosta Bublich. Svědkem jejich malicherného a hamižného počínání je náhradní radní – vzdělaný a zcestovalý pan Šerpán. Blíží se nové volby a stávající představitelé by si rádi ponechali své vlivné posty. Tvrdí proto, že jsou nejlepšími lidmi města. Pana Šerpána tak inspirují k akci. Do Pětic přijde poštou balíček ze Švýcarska, označený vysokou cenou a adresovaný nejlepšímu člověku z města. Všetečný poštmistr Plíšek by rád zásilku doručil, ale neví komu. Mezi radními vypukne spor a po invektivách se i poperou. Zvědavý Plíšek balíček tajně otevře a najde v něm váleček do fonografu, přístroje, který vlastní jediný pan Šerpán. Po přehrání zprávy Plíšek zásilku znovu zabalí a důvěrně varuje před jejím převzetím všechny členy rady. Teď už ji žádný z nich nechce. Začnou se hádat a v nastalé vřavě jim Plíšek přehraje váleček, který přesně pojmenuje jejich nectnosti. Hádka skončí rvačkou a obyvatelé města už vědí, koho rozhodně nebudou volit.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1954

Délka: 98 minut

Kinopremiéra v ČR: 25. prosince 1954

Režie: Ivo Novák, Václav Wasserman

Asistent režie: Dagmar Nováková, Bohumil Kouba

Námět: František Vlček (povídka Nejlepší muž)

Scénář: Josef Neuberg, František Vlček, Václav Wasserman, Ivo Novák

Vedoucí výroby: Jiří Pokorný

Kamera: Josef Střecha

Asistent kamery: Jiří Tarantík

Hudba: Julius Kalaš

Architekt: Karel Škvor, Alois Mecera

Kostýmy: Fernand Vácha, Barbora Adolfová

Masky: Gustav Hrdlička, František Novotný

Střih: Miroslav Hájek

Zvuk: František Šindelář

Společnost: Studio uměleckého filmu

Hrají: Gustav Hilmar (komentář), Vlasta Burian (poštmistr Čeněk Plíšek), Vydra Václav ml. (starosta Bublich), Jiřina Šejbalová (Bublichová, starostova žena), Věra Bublíková (Otylka, dcera Bublichových), Felix le Breux (stavitel Josef Kopr, radní), Světla Svozilová (Koprová, stavitelova žena), Lubomír Lipský (Arnoštek, syn Koprových), Miloš Kopecký (lékárník Valerián Kýla, radní), Oldřich Musil (velkouzenář Josef Kaněra, radní), Jarmila Beránková (Kaněrová, řezníkova žena), Josef Hlinomaz (statkář Halaburda, radní), Darja Hajská (Halaburdová, statkářova žena), Stanislav Neumann (listonoš Choura), Gustav Hilmar (soukromník Šerpán, náhradní radní), Josef Kemr (obecní tajemník Cukner), Dana Medřická (majitelka modes-robes Malvína Kole), Jaroslav Mareš (hodinář František Vích), Bohuš Hradil (dělník na pile Marčan), Míla Myslíková (švadlena Květa, Marčanova dcera), Eman Fiala (obecní strážník Truneček), Marie Svobodová (babka s vkladní knížkou), Miroslav Homola (číšník Alois), L. H. Struna (nájemce Besedy Špaček), Antonín Šůra (účastník volební schůze), Alois Dvorský (obrýlený děda), Josef Příhoda (občan na ulici), Jiří Sovák (občan na schůzi), Ota Motyčka (nový pošmistr), Hermína Vojtová (trafikantka Strnadová), Antonín Jedlička (číšník), Jiří Vršťala (divák), Vladimír Řepa (divák), Vladimír Svitáček (muž s knírem), Blažena Slavíčková (služka u Bublichů), Josef Steigl (muž na schůzi), Gabriela Bártlová-Buddeusová (žena na schůzi), Alena Karešová (mladá žena na schůzi), František Fontén (holič Huml), Robert Morávek, Josef Filaun (pokladník Kokeš)

Údaje o DVD:

Obraz: černobílý, PAL, 4:3

Zvuk: česky DD 2.0

Titulky: —

Typ disku: DVD 5

Regiony: All

Bonusy: —