Eusebius – Arthur a Minimojové

Pod hlavičkou společnosti Eusebius se v pátek 10. dubna 2009 za 49,- Kč na pultech objeví film Arthur a Minimojové. Úžasná podívaná pro malé i velké od režiséra, kterého máme spojeného se zcela jiným žánrem.

Desetiletý Arthur žije s babičkou v malém domku na venkově. Stejně jako všechny děti, je i on fascinován pohádkami, které mu babička vypráví. Zdá se mu o afrických kmenech a neuvěřitelných příbězích, které jsou popsány a namalovány v čarovné knize jeho dědečka, který před několika lety záhadně zmizel. Idylické časy skončí v okamžiku, kdy jim hrozí zabavení domku. Situace vypadá beznadějně. Jedinou šancí je dědečkův poklad, který je údajně ukryt kdesi na zahradě, v Říši Minimojů, roztomilých malých skřítků, o kterých Arthurovi dědeček vyprávěl. Malý Arthur se rozhodne odvrátit hrozící nebezpečí a vydá se hledat pomoc právě do Říše Mimimojů… Arthurova cesta je důkazem, že někdy i ti nejmenší mohou dokázat velké věci.

Rozhovory s tvůrci tady a recenze třeba tady.

Divácké názory se dost rozcházejí, někdo kritizuje animaci, někdo naopak hranou část. Někdo hovoří o dětinském a nezábavném paskvilu, někdo o velmi příjemném snímku. Aspoň nějaká citace:

Luc Besson není nejhorší režisér, co kdy žil, ale už není a asi nikdy nebude tím Bohem, co stvořil nádhernou Magickou hlubinu nebo úžasného Leona. Tento díl má být první z připravovaných tří a nevím, co přesně chtějí další díly vyprávět. Ve skrytu duše se toho ale musím bát, protože příběh okolo dědečka a pokladu byl už teď trochu chatrný a jestli si Luc Besson vymyslí něco ještě ohranějšího, možná by ten další díl radši ani neměl vzniknout.

Žánr: Animovaný / Mysteriozní / Rodinný / Fantasy

Země původu: USA / Francie

Rok vzniku: 2006

Délka: 100 minut

Původní název: Arthur and the Minimoys / Arthur and the Invisibles / Arthur et les Minimoys

Světová premiéra: 29. listopadu 2006 – Francie

Premiéra v kinech ČR: 8. března 2007

Režie: Luc Besson

Scénář: Luc Besson, Céline Garcia, Georges Bouchelagem, Patrice Garcia, Philippe Rouchier, Nicolas Fructus

Produkce: Luc Besson, Jérome de Baecque, Stéphane Lecomte, Emmanuel Prévost

Hudba: Eric Serra

Kamera: Thierry Arbogast

Společnost: Europa Corp. / Avalanche Productions / Canal+ / Sofica Europacorp

Natáčeno: Francie (Paříž / Studio Eclair, Epinay-sur-Seine, Seine-Saint-Denis)

Hrají: Freddie Highmore (Arthur), Mia Farrow (Arthurova babička), Penny Balfour (Arthurova matka), Doug Rand (Arthurův otec), Ron Crawford (hlas-Archibald), Adam LeFevre (Davido), Jean Bejote Njamba (náčelník masajů), Madonna (hlas-princezna Selenia), Snoop Dogg (hlas-Max), David Bowie (hlas-Maltazard), David Suchet (vypravěč), a další

České znění (zdroj animsvet.cz): Jan Battěk, Jana Šulcová, Sylva Sequensová, Luděk Čtvrtlík, Jiří Zavřel, Bohuslav Kalva, Petr Oliva, Aleš Procházka, Lucie Vondráčková, Jiří Hromada, Jiří Prager

Předpokládané údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, slovensky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: žádný?