Filmhouse – Saturn 3

Filmhouse nás v edici Filmové návraty přenese ve středu 15. dubna 2009 za 49,- Kč nejen časem, ale i prostorem. Pamětnický film o budoucnosti s hereckými hvězdami Saturn 3.

Titan, osamělý měsíc planety Saturn, osamělá laboratoř a dvojice vědců, kteří si tu bezstarostně výzkumnicky žijí. Výzkum nových zdrojů potravin pro vzdálenou Zemi Adama a Alexy je narušen nečekaným návštěvníkem. Nečekaně se k nim přidá cizinec Benson a ten začne sestrojovat robota, který má nahradit práci jednoho ze stálých obyvatel stanice. Robot je mozkovou sondou přímo spojen s Bensonem a plní jeho podvědomá přání, jež se soustřeďují na Alex. Bensonova psychická labilita způsobí, že robot vypoví poslušnost a stvořitel se stane první obětí svého výtvoru. Robot přejímá Bensonovy patologické vlastnosti a snaží se podřídit Adama a Alex své vůli. Oba jsou pak nuceni bojovat o holý život. Adam se rozhodne robota zničit a to i za cenu vlastního života, jen aby ochránil Alex.

 

Britský science fiction horor natočil v roce 1980 režisér Stanley Donen, který se proslavil žánrově zásadně odlišnými filmy jako byl muzikál Zpívání v dešti nebo hitchcockovský thriller Šaráda. Saturn 3 se nechal inspirovat extrémně úspěšným Vetřelcem, který měl premiéru jen o rok dříve.

 

Podle diváků ale na úroveň svého vzoru nedosáhl:

Nijak výjimečná sci-fi, sice se zajímavými triky, ale dějově jen průměrná. Ani herecké obsazení, byť velmi kvalitní, tentokrát nezaručuje nějakou "vyšší úroveň".

Sexy astronautka bojuje ve vesmírné laboratoři o život se vzbouřeným robotem – lepší zápletku neznám. Ale suma sumárum je to nenáročná britská komorní sci-fárnička z ranku áčkových béček, tj. triky, výprava a herci ošéfovaní dobře, ale scénář podprůměrný, žánr nijak neposouvající.

 

A nejen podle diváků, film byl nominován hned třikrát na Zlatou malinu – jako nejhorší film, nejhorší herec (Kirk Douglas) a nejhorší herečka (Farah Fawcett).

Žánr: Thriller / Dobrodružný /Sci-fi

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1980

Délka: 88 minut (nesestříhaná verze měla 103 minut)

Původní název: Saturn 3

Světová premiéra: 15. února 1980 – USA

Režie: Stanley Donen, John Barry

Scénář: Martin Amis, John Barry

Produkce: Stanley Donen, Eric Rattray, Martin Starger

Hudba: Elmer Bernstein

Kamera: Billy Williams

Společnost: Incorporated Television Company / Transcontinental Films

Natáčeno: Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie

Hrají: Farrah Fawcett (Alex), Kirk Douglas (Adam), Harvey Keitel (Benson), Ed Bishop (Harding), Roy Dotrice (Benson-hlas), Douglas Lambert (kapitán James), Christopher Muncke (člen posádky)

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: upoutávky