Filmhouse – Quillerovo memorandum

Filmhouse ve středu 22. dubna 2009 v pamětnické řadě Filmových návratů opět sáhne do filmové historie pro Quillerovo memorandum za 49,- Kč. Tehdejší reklamní slogany tvrdily, že není žádný takový další agent…

Špionážní thriller režiséra Michaela Andersona ze Západního Berlína 60. let podle novely Trevora D. Smitha. Hrdinou příběhu je osvědčený agent Quiller, kterého britská tajná služba posílá do Západního Berlína. Po zavraždění dvou britských agentů tajnou neonacistickou organizací je pověřen pátráním po vůdci tamější nebezpečné neonacistické organizace.

 

Jeho neobvyklé metody ho sice vystavují řadě nebezpečí, on je však stejně nelítostný, jako lidé, s nimiž se má utkat. Při vyšetřování se Quiller seznámí s půvabnou učitelkou Inge, dokonce se mezi nimi začne rodit citové pouto. Inge mu pomůže navázat kontakt s tajemnou organizací a jejím šéfem. To však nestačí, protože se potřebuje dostat až do jejího centra. Je ale sympatická německá kráska tak nevinná, jak se zpočátku zdálo?

 

Britské špionážní drama z roku 1966 mnohem více odkazuje k tradici špionážní literatury než k tehdy tolik populárním filmovým bondovkám. Snímek režíroval Michael Anderson (Loganův útěk, Cesta kolem světa za osmdesát dní) a zahráli si v něm George Segal, Senta Bergerová, Alex Guiness nebo Max von Sydow známý z uměleckých filmů Ingmara Bergmana. Max von Sydow se v žánru thrillerů o několik let později proslavil jako chladnokrevný nájemný vrah z filmu Tři dny Kondora.

Žánr: Thriller

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1966

Délka: 101 minut

Původní název: The Quiller Memorandum

Světová premiéra: 15. prosince 1966

Režie: Michael Anderson

Námět: Trevor Dudley Smith (aka Adam Hall)

Scénář: Harold Pinter

Produkce: Ivan Foxwell

Hudba: John Barry

Kamera: Erwin Hillier

Společnost: Ivan Foxwell Productions / The Rank Organisation

Natáčeno: Berlín, Německo / Pinewood Studios, Velká Británie

Hrají: George Segal (Quiller), Alec Guinness (Pol), Max von Sydow (Oktober), Senta Berger (Inge Lindtová), George Sanders (Gibbs), Robert Helpmann (Weng), Robert Flemyng (Rushington), Peter Carsten (Hengel), Ernst Walder (Grauber), Edith Schneider (bordelmamá), Philip Madoc (Oktoberův muž), Günter Meisner (Hassler), John Rees (Oktoberův muž s černými brýlemi), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: upoutávky