Blesk – Profesionál 2 – Samotář

V edičních plánech došlo opět k informačnímu šumu, protože podle informací z Ringieru by měl namísto avizovaného filmu Křest ohněm vyjít krimi thriller s Belmondem Profesionál 2 – Samotář (původně avizovaný až na 11.7., kdy ale má místo něho vyjít Krev jako čokoláda). Zatím se nám vzhledem ke státním svátkům nepodařilo informaci ověřit, proto ji berte z rezervou. Který z obou filmů vyjde se vzhledem k opětovně neauktualizované stránce Blesku s naprostou jistotou dozvíme až v úterý 8. července 2008.  

Bohužel se tak nemůžu vyhnout nepříjemnému pocitu, že se pokouším někomu věšet bulíky na nos (ápropos, co je to vlastně ten „bulík“?). Na druhou stranu to dokazuje, jak je vzhledem k různým důvodům nesnadné získat zaručené informace na delší dobu dopředu. Situaci vydavatelům komplikují hlavně různé tahanice o autorská práva a ne zcela promyšlená politika s poskytováním licencí, a koneckonců i konkurenční boj, který vede k tomu, že řada vydavatelských subjektů informace cíleněně tají prakticky do poslední chvíle. U velkých deníků se pak navíc občas člověk nevyhne dojmu, že jak se říká „pravá ruka neví, co činí levá“. Toto píšu jen na okraj hlavně pro ty, kteří v komentářích často brečí, že přehled na příští měsíc je pokaždé tak omezený.

Ale teď už k samotnému filmu. Dva stárnoucí policisté, přátelé Stan a Simon, chtějí podat výpověď a odjet na Antily dělat hoteliéry. Zajdou se rozloučit do nočního klubu, tam ale hledaný zločinec Schneider Simona zastřelí a uteče. Smutný Stan doma vyhodí obě připravené výpovědi a zůstane u policie, aby se mohl pomstít. Na to si ale musí počkat celé dva roky, než se objeví zprávy, že Schneider je zpátky ve Francii. Stan zatím vychovává Simonova syna a stal se šéfem protiteroristického oddělení. Když dojde ke krvavému přepadení auta s penězi, je Stan přesvědčený, že je to Schneiderovo dílo. Jeho šéf mu nevěří, Stan ale pátrá dál a používá k tomu jakékoli metody, včetně těch ne příliš legálních. Dopadnout Schneidera ale nebude vůbec jednoduché.

Originální název: Le Solitaire
Země původu: Francie
Rok vzniku: 1987
Žánr: Thriller, Krimi

Režie: Jacques Deray
Hrají: Jean – Paul Belmondo, Jean – Pierre Malo, Michel Beaune, Bernard Farcy, Michel Creton, Maurice Auzel

Námět: Alphonse Boudard
Scénář: Jacques Deray, Simon Michaël, Daniel Saint-Hamont

Produkce: Alain Sarde, Alain Belmondo
Hudba: Danny Shogger
Kamera: Jean-François Robin
Střih: Henri Lanoë
Obsazení: Romain Brémond
Stavby: Gérard James
Kostýmy: Paulette Breil
Masky: Pascale Bezon
Speciální efekty: Paul Trielli

Údaje o DVD
 

Obraz: barevný, PAL, 16:9
Zvuk: česky, francouzsky
Titulky: české