MF Dnes – Koloseum: Římská aréna smrti

O tom, že BBC dělat zajímavé dokumenty umí, jsme se mohli přesvědčit tento týden díky MF Dnes, která vydala přílohové DVD Pyramidy. Příští týden nás čeká neméně zajímavé pokračování z trochu jiného historického období. Televizní „pseudodokument“ Koloseum: Římská aréna smrti vyjde v úterý 8. července 2008 za obvyklých 39,- Kč. Přídělový systém formou kupónů zůstává.

Muži umírali, aby si vládcové naklonili bohy a krvežíznivý dav si přišel na své. Římané sledovali zápasy gladiátorů na život a na smrt a ani zdaleka se nebránili projevit své pocity tak, jak to činíme my dnes. Přišli si podívanou v aréně jaksepatří vychutnat. Tento sport byl přijímán se stejným nadšením jako dnes fotbal. Podíváme-li se do zákulisí oněch her se smrtí, snad tyto odsouzence, přežívající ve stínu smrti, pochopíme. Gladiátorské zápasy mají původ v primitivních rituálech vykonávaných během pohřebních obřadů, kde se zápasem na život a na smrt prokazovala úcta zemřelému. Je to zvláštní doprovázet zesnulého smrtí dalšího člověka. Ale vždyť se gladiátoři jako forma zboží dali přece lehce oželet! Navštívíme Řím, hlavní město císařského impéria, abychom obdivovali památky obklopující Koloseum. Fórum s chrámy a státními budovami, baziliku Ulpia, v níž se otroci stejně jako gladiátoři mohli ucházet o svobodu, a paláce, v nichž bojovníci často sloužili k pobavení hostů na hostinách.

 

Film vás zavede zpět v čase, aby jste mohli spatřit sugestivní ale i krvavý svět starověkého Říma, kde lidé bojovali o své životy, aby uspokojili vrtochy císařů a krvežíznivé lůzy. Kombinace přesvědčivého vyprávění a propracované počítačové grafiky s vysoce kvalitní dramatickou rekonstrukcí. Tato produkce vrhá nové světlo na to jak byli gladiátoři cvičeni a jak bojovali, a odhalí, že mnozí z nich byli superhvězdy svého věku. Dokonce někteří šlechtici aspirovali na to, stát se gladiátory. Co vedlo k tomu, že byla postavena snad nejznámější aréna a co dovedlo římskou společnost k tomu, že požadovala takto extrémní zábavu?

Film Gladiátor režiséra Ridleyho Scotta je velkolepý film, ale Koloseum: Římská aréna smrti má zřetelnou výhodu v čistě historické přesnosti. Římský gladiátor, jehož příběh zde zpodobňuje Verus (hraný charizmatickým britským hercem Robertem Shannonem), jeden ze dvou vítězů v jediné gladiátorské bitvě, která kdy vůbec byla tak detailně popsána (v římském básnickém spisu Martial z roku 80 n.l.). Tento reálný text byl použit jako historický základ příběhu. Film líčí jak byl Verus vytržen z otroctví, vycvičen v gladiátorské škole, připuštěn mezi zámožné Římany, a nakonec jak bojuje se svým nejlepším přítelem Priscusem (Derek Lea). Zápas se odehrává v nově zbudovaném Koloseu, jehož stavba je ukázána v úchvatných detailech.

 

Kombinováním autoritativního vyprávění s jakoby deníkovými zápisy z Verusovy perspektivy a simulacemi nejmodernější obrazové digitální techniky je dosaženo v této téměř hodinové produkci bezpříkladného vizuálního zážitku.

Jen jednou je uvidět, vše ostatní malé se zdá. Je tak velké, že jeho obraz mysl podržet nemůže; jediné v paměti zůstane, že to či ono je menší, a tak stále dokola je člověk uchvacován jeho velikostí, napsal v 18. století myslitel a básník Johan Wolfgang von Goethe o římském Koloseu. Tento monument zůstává i dnes, po staletích hlavním symbolem italské metropole.

 

A ještě verze z obálky:  

Římská aréna, jedna z největších legend starověkého světa, nám stále připomíná kruté a krvavé hry. Více než pět set let tu probíhaly gladiátorské zápasy pro pobavení privilegované vrstvy císařství, která vládla římské společnosti. Divoké zvířecí hony, rekonstrukce bitev s vražednými zbraněmi a masové popravy vězňů byly hlavní součástí velmi rozšířené a oblíbené podívané. Proč ale byly tyto přehlídky smrti pro římskou společnost tak důležité? Proč Římané pro pořádání her stavěli tak velké speciální stavby a jak tyto budovy vznikaly? A co vlastně znamenalo být gladiátorem, skutečnou hvězdou? Koloseum je výtečný dokument, který vám odpoví nejen na tyto otázky. Vypráví příběh Veruse, muže, který bojovat v aréně umí. Dozvíte se také o dalších životních osudech gladiátorů, kteří žili a umírali pro svou věc. Film se odehrává během tří let před dokončením Kolosea, největší římské arény, která byla kdy postavena. Děj vrcholí v roce 80 našeho letopočtu na zahajovacích hrách trvajících 100 dní. Hry byly stejně tak "úspěšné" jako muž, který je uspořádal – Titus, jeden z nejpopulárnějších císařů v historii.  

Zadní strana 

Originální název: Colosseum: A Gladiator’s Story

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2003

Režie: Tilman Remme

Produkce: Tilman Remme

Hudba: Ilan Eshkeri

Kamera: Peter Greenhalgh

Střih: Malcolm Daniel 

Hrají: Jamel Aroui, Lotfi Dziri, Jeffrey Gibson, John Benjamin Hickey, Ross Kemp, Derek Lea, Michael Pennington, Hichem Rostom, Liev Schreiber, Robert Shannon, Dorra Zarrouk

 

 

 

Údaje o DVD:  

 

 

 

Zvuk: Doby Digital 2.0 česky  

Titulky: žádné

Obraz: barevný, PAL, 16:9

Délka: 51 minut

Region: 2

Typ disku DVD 5

Bonus: Rozhovory (Producent + režisér, "Verus", Výtvarník kostýmů, Supervisor vizuálních efektů, Koordinátor kaskadérů, Umělecký výtvarník), Rozhovor s hudebním skladatelem, Fakta o filmu