Blesk – Tajemství oceánu

Páteční Blesk sáhne 4. července 2008 do oblíbeného okruhu přírodopisných dokumentů. Po světu hmyzu, pravěkých obludách, příběhu chlupáčů, ofrakovaných ptácích je v podání tohoto deníku na řadě Tajemství oceánu za cenu 44,- Kč.

Tajemství oceánu je netradiční film, který přináší unikátní záběry ze světa moří a oceánů. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejucelenějších projektů, které kdy byly na poli dokumentů natočeny.

Tajemství oceánu vás ponoří do mořských hlubin, provede vás od těch nejmělčích korálových útesů až k pustým břehům Antarktidy, od širého otevřeného oceánu až k noční krajině nejhlubších mořských propastí. Slovy režiséra Alastaira Fothergilla: „Zavedeme vás do světa, který jste nikdy před tím neviděli, zavedeme vás do poslední neprozkoumané oblasti naší planety“.

Tajemství oceánu je strukturováno jako cesta – propluje vodami zeměkoule, přidá se k různým mořským komunitám, stane se svědkem dramatických mořských událostí a podívá se do tajemných životů vodních tvorů. Film se natáčel na různých místech světa – Maledivy, Azorské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Bermudy, Patagonie, Jižní Afrika a Antarktida.

Migrace smělých albatrosů – Více než půl milionu těchto odvážných ptáků zápasí s rozbouřeným oceánem, aby se vrátili ke své četné kolonii na vzdáleném, návětrném ostrově u Falkland.

Delfíni a žraloci útočí na hejna sardinek – Tajemství oceánu se připojuje k hejnu uhánějících delfínů, kteří se chystají zaútočit na gigantický houf sardinek u pobřeží Natal v Jižní Africe. K delfínům se brzy připojují tisíce hladových žraloků, stejně jako lační ptáci, kteří se k nim vrhají z nebe. Nakonec se objevuje velryba, která jedním hltem poliká tisíce sardinek.

Konfrontace kosatek a lvounů blízko Patagonského pobřeží – Hravá rodinka mláďat lvounů se učí, jak lovit na strmém a pozoruhodném pobřeží. Mladé kosatky se však učí také lovit a pro svoji kořist jsou schopné připlout až k břehům Patagonie.

Divoké pobřežní vlny – V jednom z nejpoetičtějších momentů Tajemství oceánu zabírá kamera dynamickou hranici mezi zemí a mořem. Tento výjimečný sestřih vln narážejících na pobřeží podává jednoznačné svědectví o síle oceánu.

Armáda modrých vojáků krabů – Rozsáhlý válečný šik oslnivých modrých vojáků krabů sprintuje po břehu s armádní přesností – téměř jako invaze z vesmíru.

Pestrobarevné korálové útesy – Ponoříme se do ohroženého ráje korálových útesů, prozkoumáme kouzelnou tropickou zahradu přetékající duhovými poli korálů a korálových rybek – magické království, které je také domovem obrovského whale shark (velrybího žraloka).

Korálové útesy po setmění – Po setmění se korálové útesy stávají zcela jiným světem. Přemění se na nebezpečnou oblast lovců a stopařů. Tajemství oceánu vám představí např. walking bush (chodící keř), jedno z nejpodivnějších zvířat na Zemi – mořské stvoření připomínající strom, které vyplouvá ze svého úkrytu pouze v noci.

Zamrzlý Arktický oceán – Společně s velrybou – matkou a jejím mládětem plujeme ke vzdáleným polárním oblastem, kde moře zamrzají a kde se dramaticky se mění podnebí. Polární medvědi plavou a loví – Ačkoliv na zemi jsou mocní a hrůzostrašní, ve vodě jsou lední medvědi velmi elegantními plavci. Za pomoci speciální kamery je tvůrci Tajemství oceánu poprvé zachytili pod vodou, stejně jako při lovu běluh.

Císařské rodiny tučňáků – Pod nádhernými světly jižní polární záře se k sobě tisknou tisíce tučňáků – samců, aby se zahřáli a odolali sílící arktické zimě. Tomuto počasí čelí až do jara, kdy se samičky vrací, aby pečovaly o líhnoucí se mláďata.

Poutníci otevřeného oceánu – V úchvatné tapisérii obrazů odhaluje Tajemství oceánu pomalé, ladné krásy otevřeného oceánu, včetně rejnoků, žraloků, želv a malých rybek hledajících potravu.

Mečoun a tuňák v útoku – V oceánu se mimo jiné nachází jedni z nejúchvatnějších predátorů na světě – tuňáci a velryby. Tajemství oceánu prozkoumává, jaké to je být malou sardinkou uprostřed ohromného hejna, napadeného mečounem, tuňákem a dokonce i robustním plejtvákem.

Cesta do propasti – Cestujeme uvnitř speciálně vytvořené ponorky, abychom sestoupili do nejhlubších míst oceánu – do propastí. Přes stmívající se zónu medúz a chobotnic kamery brzy sestoupí tam, kam nedosahuje jediný záblesk slunečního paprsku. Toto je ,zóna tmy‘, záhadné a úžasné místo, které je domovem prapodivných, dosud neznámých a trochu i strašidelných tvorů, které lidstvo ještě nespatřilo. Tato cesta do hlubin zároveň odhaluje ohromný vulkanický hřeben plný horkých jícnů, díky kterým může v této drsné lokalitě oceánů existovat život.

Vertikální migrace – Postupně se vynořujeme z hlubin oceánu a zaznamenáváme tu největší denní migraci života na Zemi. Každou noc, pod pláštěm temnoty, vyplouvají miliony krásných a bizarních tvorů z hlubin oceánu, aby na hladině hledaly obživu.

A dejme opět hlas diváckým komentářům – Symfonie oceánu. Oceán v obrazech. Epická orchestrální hudba doprovází dokument, který si neklade jiný než estetický cíl. Bohužel to ale není dokument, ze kterého by se divák něco dozvěděl. Jako kdybych byl při sledování hluchý a neuměl ani číst titulky a jen viděl děj.

A nakonec kacířské tvrzení – prý to vypadá jen jako sestřih z původního seriálu Modrá planeta.

Žánr: Dokument

Země původu: Velká Británie / Německo

Rok vzniku: 2003

Délka: 87 min.

Původní název: Deep Blue

Světová premiéra: 18. května 2003 – Franice (Cannes Film Market)

Premiéra v kinech ČR: 8. června 2006

Režie: Andy Byatt, Alastair Fothergill

Námět a scénář: David Attenborough

Produkce: Stefan Beiten, Andre Sikojev, Sophokles Tasioulis, Alix Tidmarsh, Nikolaus Weil

Hudba: George Fenton

Kamera: Rick Rosenthal, Michael deGruy

Společnost: BBC Natural History / BBC Worldwide / Greenlight Media AG

Natáčeno: Antarktida / Arktický oceán / Kokosové ostrovy, Kostaricka / R/V Edwin Link, Gulf of Mexico, Mexiko

Hrají: Michael Gambon (vypravěč), David Attenborough, Pierce Brosnan (anglická verze), Frank Glaubrecht (německá verze), Jacques Perrin (francouzská verze), Dalik Volonitz (hebrejská verze)

Údaje o DVD (vydavatel SPI international):

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: PAL 16:9

Bonus: upoutávka