Filmag zábava 9 – Sedm samurajů

Filmag poměrně překvapivě do své edice Zábava zařadil na pátek 4. července 2008 klasiku z rodu nej, film Sedm samurajů v ceně 39,– Kč. Ovšem velký pozor pro neznalé, pokud sednete na vějičku toho, že zrovna tenhle film byl předlohou veleúspěšných Sedmi statečných, bez přípravy to asi nerozdýcháte. Film již dříve byl v nabídce Levných knih.

Japonci jsou divný národ. Dali toho světu hodně. Anime, kodex bušido, šikanzen, gejši, kendó, bukkake, novou vlnu hororů a taky třeba Akiro Kurosawu.

Tohle jeho mistrovské dílo, které inspirovalo celé generace diváků a filmových tvůrců, je mnohými z nich je dodnes prohlašováno za nejlepší film všech dob (k nejznámějším variacím patří americký remake J. Sturgese z roku 1960 „Sedm statečných“). Samurajské drama ze 16. století, doby, kdy zemi týranou chorobami, suchem a občanskou válkou brázdí bandité, plenící vesnice. Při natáčení použil režisér řadu do té doby málo běžných prvků – techniku více kamer, užití teleobjektivu, zpomalené záběry, střih – a vytvořil tak vlastně první moderní akční film. Ale pozor, v japonském duchu, takže si prohlédněte stopáž filmu! A jak vtipně praví jeden komentář, točil to Japonec pro Japonce, oni by zase nechápali husitské války.

Obyvatele jedné vesnice už několik měsíců terorizují banditi, kradoucí obyvatelům skromnou úrodu, která je jediným zdrojem jejich obživy. Další nájezd očekávají, až dozraje úroda ječmene. Nebohým vesničanům se nakonec podaří přemluvit zkušeného samuraje, aby se za ně postavil, i když nemohou nabídnout víc než stravu a nocleh. Ten najme šest dalších bojovníků. A tak mezi sebou vesničané ukrývají sedm roninů-samurajů bez pána, aby se postavili několikanásobné přesile. Když nic netušící bandité vpadnou do osady vyrabovat zásoby, jež chudí rolníci nastřádali na zimu, strhne se krvavá vřava… (i když není vidět ani kapka).

A pár zajímavostí včetně fotek tady – a nepřehlédněte odkazy pod článkem!

Žánr: Akční / Dobrodružný

Země původu: Japonsko

Rok vzniku: 1954

Délka: 207 minut

Světová premiéra: 26. dubna 1954 – Japonsko

Původní název: Shichinin no samurai / Šičinin no samurai

Režie: Akira Kurosawa

Scénář: Akira Kurosawa, Šinobu Hašimoto, Hideo Oguni

Produkce: Sojiro Motoki

Hudba: Fumio Hajasaka

Kamera: Asakazu Nakai

Společnost: Toho Company

Hrají: Takashi Shimura (Kambei Shimada, vůdce samurajů), Toshirô Mifune (Kikučiyo), Yoshio Inaba (Gorobei Katayama, zkušený bojovník), Seiji Miyaguchi (Kyuzo), Minoru Chiaki (Heihači Hayašida), Daisuke Katô (Shičiroji, Kambeiův přítel), Isao Kimura (Katsuširo Okamoto), Keiko Tsushima (Shino), Yukiko Shimazaki (Rikichiho žena), Kamatari Fujiwara (Manzo, otec Shino), Yoshio Kosugi (Mosuke), Bokuzen Hidari (Yohei), Yoshio Tsuchiya (Rikichi), Kokuten Kuninori Kodo (Gisaku, starý muž), Jiro Kumagai (zemědělec), Eijirô Tono (únosce dětí), Haruko Toyamaová (Ginsakova snacha), Tsuneo Katagiri (zemědělec v bráně Gono), Kichijiro Ueda (chycený zvěd banditů), Jun Tatara (1. kuli), Yasuhisa Tsutsumi (farmář v bráně Gono), Atsushi Watanabe (prodavač pečiva), Toranosuke Ogawa (dědeček unesené dívky), Isao Yamagata (samuraj), Sojin (slepý pěvec), Gen Shimizu (samuraj), Keiji Sakakida (Gosaku), Shinpei Takagi (vůdce banditů), Shin Otomo (bandita, zástupce vůdce), Toshio Takahara (samuraj se zbraní), Hiroshi Sugi (prodavač čaje), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 japonsky, 2.0 japonsky

Titulky: česky on/off

Obraz: černobílý PAL DVD9 4:3

Bonus: trailer