Aha! – V kůži Johna Malkoviche

 

Přáli jste si někdy vidět svět očima jiného člověka? Chtěli jste být alespoň na chvíli někým jiným? Páteční Aha! vám za 44,- Kč tuto možnost nabídne 4. července 2008. Můžete si vyzkoušet, jaké to je být V kůži Johna Malkoviche.

Hrdinou filmu je Craig (John Cusack), nezaměstnaný talentovaný loutkoherec, jehož jeho desítkami domácích zvířátek posedlá žena Lotte (zpustlá Cameron Diaz) nutí, aby si našel pořádnou práci. Tak se dostane až do firmy, kde žádá o místo v kartotéce. Celé toto prostředí připomíná bizardní světy Davida Lynche – podivná firma sídlí v sedm a půltém patře, kde musí všichni chodit kvůli nízkému stropu skrčeni a pracují zde podivíni jako hluchá sekretářka, 105 let starý úchylný šéf nebo krásná Maxine (Cantherine Keener), do které se Craig zamiluje. Zde za skříní nalezne tajemný tunel, jehož konec ústí do hlavy známého herce Johna Malkoviche. Toho pak může každý, kdo tunelem projde na 15 minut ovládat a vidět svět jeho očima. Může se stát vodičem a Malkovich loutkou. Poté je ale vždy nekompromisně vyhozen u dálnice vedoucí do New Jersey…

To ohromí Craigovu dívku Lotte natolik, že během neustálých pobytů v Malkovichovi si o sobě uvědomí jednu velmi důležitou věc. Manipulativní Maxine pak chce na výletech do slavného herce co nejvíce vydělat a zároveň najde nečekanou spřízněnou duši. No a co se stane, když do tunelu vstoupí samotný Malkovich?

Originální film je nádherně překvapující a je téměř nemožné předvídat, co se stane i v následující scéně. Celý snímek poté prostupuje téma loutek, ovládání sebe sama a manipulace s jinými lidmi, což je jedna z hlavních myšlenek filmu.

Nejoriginálnější a snad i geniální hollywoodský scénárista Charlie Kaufman (Věčný svit neposkvrněné mysli, Adaptace, Milujte svého zabijáka) už svou, zde představovanou, filmovou prvotinou ukázal světu, že konvenční a snadno zařaditelné snímky od něho čekat nemůžeme. Svými dosavadními pěti snímky (brzy představí i svůj režijní debut) si vybudoval status scénáristické celebrity. Na jeho nové filmy se nechodí kvůli hereckým hvězdám nebo slavným režisérům, nýbrž kvůli statusu scénáristického génia, který si jako jediný autor v Hollywoodu dokázal vydobýt. O to pozoruhodnější, že Továrna na sny oslavuje především extrovertní krasavce, zatímco Kaufman je znám svojí plachostí a introvercí. Jedním z jeho nejděsivějších zážitků bylo, když si musel dojít na podium pro Oskara za film Věčný svit neposkvrněné mysli. Ve své tvorbě často odráží svou osobnost, tolik podobnou například Woody Allenovi, která se nejzjevněji projevuje v pochybujícím hlavním hrdinovi (ve filmu Adaptace Nicolas Cage hraje samotného Kaufmana) a roztříštěnosti vyprávění.

Kaufmanovy filmy se skládají z několika vrstev vyprávění a častého prolínání reality s fantazií. Od diváka si pak žádá pochopení pro nekonvenční příběhy a snahu o co největší přemýšlení o nich. Za to se nám ale odvděčuje vyjímečným filmovým zážitkem, nepodobným ničemu jinému.

Kaufmanovy originální scénáře pak nejčastěji lákají filmové experimentátory, jakými jsou filmový vizionář Michel Gondry (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech, Slez ze stromu – a videoklipy pro Björk, Daft punk, Chemical Brother nebo White Stripes) a režisér V kůži Johna Malkoviche Spike Jonze (film Adaptace – videoklipy pro FatBoySlim, Bestie Boys, Björk a další).

ČSFD – 80% IMDB 7,9/10
Ocenění: Ceny Asociace losangeleských filmových kritiků, Ceny kruhu newyorských filmových kritiků, Cena americké Národní společnosti filmových kritiků, nominace na Zlaté glóby i Oscary

U nás už dříve vydané a již kompletně vyprodané DVD vyšlo v podobě obsahující originální 5.1 zvuk s titulky a CZ 2.0 dabing. Formát obrazu byl 16:9 (2,35:1). Mezi bonusy se dal najít dokument O Johnu Malkovichovi, krátký film 7 1/2 Foor Orientation a trailer. Marné doufání, že se na této podobě disku nic nezmění, dostalo pořádnou ťafku, podoba disku je víc než tristní. 

Údaje o DVD:

Délka: 109 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 4:3 

Bonus: žádný