Filmhouse – Petrolejový princ

V úterý 12. května 2009 je na řadě šesté DVD ze série Hrdinové Divokého Západu přicházejí. Ve filmu Petrolejový princ, stejně jako v minule vydané mayovce (Mezi Supy), bude Vinnetouovi dělat společníka a „bratra ve zbrani" hrdina Old Surehand v podání Stuarta Grangera. Vydává Filmhouse ve spolupráci s deníkem Metro, cena je i tentokrát 50,- Kč.

Old Surehand, Vinnetou a Old Wabble sledují stopu vraha, který zabil zvěda Billa Fornera. Stopař měl doprovázet nové osadníky k Chinlaskému jezeru. Při pátrání se dostávají až k Petrolejovému princi – muži, který chce prodat jezero plné ropy důvěřivému bankéři. Je to však jen další z jeho mnoha podvodů. Petrolejový princ a jeho pravá ruka, zabiják Knife, zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Vše nastrojí tak, aby podezření padlo na osadníky. Ti za žádnou cenu nesmí dorazit k jezeru. Ukázalo by se, že v něm žádná ropa není. Podaří se Old Surehandovi a Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů? Mezi osadníky je zrádce spolupracující s Petrolejovým princem a zabiják Knife skvěle vrhá nožem. Rozhodně to nebude snadné.

 

 

Scénář k Petrolejovému princi napsal Fred Denger, který se stal po Haraldu G. Peterssonovi a autorskému týmu Keindorff/Sibelius třetím kmenovým scénáristou mayovek. Scénář pak patrně z kvalitativních důvodů přepracoval sám Harald Philipp. V původním znění měl Petrolejový princ na konci filmu zemřít, zatímco v konečné verzi je jeho osud pouze naznačen, což je u mayovek dosti neobvyklé. Zvláštností poslední verze scénáře je hostování Old Shatterhanda a Sama Hawkense na konci filmu, k tomu však již nakonec nedošlo.

 

Petrolejový princ byl jednou z osmi mayovek, které se natočily v r.1965. První klapka zazněla 28. března 1965 v Zupci u Trebinje. Po týdnu se  natáčení tým přemístil do Splitu, kde se ubytoval v osvědčeném hotelu Marijan. Odtud to není daleko i k dalším místům natáčení : k řece Cetině, k "prérii" u Vrliky, Radmanovým mlýnům u Omiše a vodopádům řeky Krky u Skradinu. 31. května 1965 je natáčení Petrolejového prince u konce. Je také nejvyšší čas, neboť 8. června padne první klapka k filmu Vinnetou – Poslední výstřel.

 

Další zajímavosti z míst natáčení i podrobný děj filmu najdete zde: http://karel-may.majerco.net/ 

 

Země původu: Západní Německo, Jugoslávie
Rok vzniku: 1965
Originální název: Der Ölprinz
Žánr: Western, dobrodružný
Režie: Harald Philipp
Scénář: Fred Denger, Harald Philipp
Kamera: Heinz Hölscher
Hudba: Martin Böttcher
Hrají: Vinnetou: Pierre Brice, Old Surehand: Stewart Granger, Petrolejový princ: Harald Leipnitz, Lizzy: Macha Meril, Richard Forsythe: Mario Girotti (Terence Hill), Paní Ebersbachová: Antje Weisgerber, Campbell: Walter Barnes, Old Wabble: Paddy Fox = Milan Srdoć, Kantor Hampel: Heinz Erhardt, Mokaši: Mavid Popović, Duncan: Vladimir Leib, Billy Forner: Zvonimir Crnko, Nitsas-Ini: Petar Dobrić, Mokašiho syn: Sime Jagarineć, Knife: Slobodan Dimitrijević, Butler: Dusan Janiciević a další … 
Údaje o DVD:   
Zvuk: DD 5.1 německy, DD 2.0 německy , DD 2.0 česky
Titulky: české
Obraz: barevný 2,35:1
Typ DVD: DVD 9
Délka: 87 minut
Bonusy: Upoutávka,restaurování obrazu, filmový omyl, fotogalerie, profily postav (Petrolejový princ, Richard Forsythe)