Kino LN č. 6 – Gosford Park

Tento týden se na rozdíl od týdnů předchozích již musíme obejít bez svátku, a tak se opět vracíme do stereotypu „normálních“ týdnů. Bez ohledu na tyto anomálie, svátek nesvátek, ve středu 16. května 2007 vychází již šestý a poslední díl edice Kino Lidových Novin kterým bude film Gosford Park. Film za 47,- Kč, s Lidovými novinami tedy celkem za 59 korun! Čaj o čtvrté. Večeře o osmé. Vražda o půlnoci.

Mistrovský, ironický „místopis“ britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou.

William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že „velkomožnému pánovi“ nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství.

Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou persónu světové kinematografie Roberta Altmana.

Sedmasedmdesátiletá režisérská legenda Robert Altman se po čtyřech režisérských nominacích na Oscara (MASH, Nashville, Hráč a Prostřihy) konečně dočkal a na sklonku svého života obdržel zlatou soškou za celoživotní dílo. Kromě toho film obdržel 7 nominací na Oscara.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Vítejte na Gosford parku, kam se právě všichni sjíždějí na víkendový hon s pozváním majitelů, sira Williama s lady Sylvie McCordleových.

Vážení hosté vcházejí do patra, do světa "nad schody", plného pozlátka, a jejich sloužící tiše a samozřejmě mizí v šedivém přízemí, ve světě "pod schody", kde možná splynou s domácím služebnictvem. A nás čeká víkend, během něhož dojde "nad schody" k nečekané vraždě…

Zadní strana 

Žánr: Drama / Mysteriozní 

Země původu: Velká Británie / USA / Itálie

Rok vzniku: 2001

Délka: 137 minut (2:11:19)

Původní název: Gosford Park  

Světová premiéra: 7. listopadu 2001 – Velká Británie (London Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 9. května 2002

Režie: Robert Altman 

Námět: Robert Altman, Bob Balaban

Scénář: Julian Fellows 

Produkce: Robert Altman, Joshua Astrachan, Bob Balaban, Jane Barclay, Julian Fellowes, Jane Frazer, Sharon Harel, Robert Jones, Hannah Leader, David Levy

Hudba: Patrick Doyle 

Kamera: Andrew Dunn 

Střih: Tim Squyres 

Kostýmy: Jenny Beavan 

Společnost: USA Films / Capitol Films / Film Council / Sandcastle 5 Productions / Chicagofilms / Medusa Film Produzione

Natáčeno: Ston Easton Park, Somerset, Velká Británie / Hall Barn, Beaconsfield, Buckinghamshire, Velká Británie / Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / Syon House, Syon Park, Brentford, Middlesex, Velká Británie / Wrotham Park, Barnet, Hertfordshire, Velká Británie

Hrají: Maggie Smith (Constance Trenthamová), Michael Gambon (William McCordle), Kristin Scott-Thomas (Sylvia McCordleová), Camilla Rutherford (Isobel McCordleová), Charles Dance (Lord Raymond Stockbridge), Geraldine Somerville (Louisa Stockbridgeová), Tom Hollander (Anthony Meredith), Natasha Wightman (Lavinia Meredithová), Jeremy Northam (Ivor Novello), Bob Balaban (Morris Weissman), James Wilby (Freddie Nesbitt), Claudie Blakley (Mabel Nesbittová), Laurence Fox (Rupert Standish), Trent Ford (Jeremy Blond), Ryan Phillippe (Henry Denton), Stephen Fry (inspektor Thompson), Ron Webster (konstábl Dexter), Kelly Macdonald (Mary Maceachranová), Clive Owen (Robert Parks), Helen Mirren (paní Wilsonová), Eileen Atkins (paní Croftová), Emily Watson (Elsie), Alan Bates (Jennings), Derek Jacobi (Probert), Richard E. Grant (George), Jeremy Swift (Arthur), Sophie Thompson (Dorothy), Meg Wynn Owen (Lewis), Adrian Scarborough (Barnes), Frances Low (Sarah), Joanna Maude (Renee), Teresa Churcher (Bertha), Laura Harling (Ethel), Finty Williams (Janet), Emma Buckley (May), Lucy Cohu (Lottie), Laura Harling (Ethel), Tilly Gerrard (Maud), Will Beer (Albert), Leo Bill (Jim), Gregor Henderson-Begg (Fred), John Atterbury (Merriman), Frank Thornton (pan Burkett), Ron Puttock (Strutt), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: upoutávka (1:48), film o filmu (19:52), z naší nabídky  

Bonusy 

Trailer

Film o filmu