Blesk – Asterix a Olympijské hry

Příběhy téhle původně kreslené dvojice nás těšily dokonce už v dobách předsametových. O něco později jsme měli na pultech řadu filmů kreslených, i hranou verzi a její pokračování. Blesk nabídne v pátek 22. května 2009 již třetí hraný film s názvem Asterix a Olympijské hry v ceně 49,- Kč.

Jednoho dne při lovu kňourů přijdou Asterix a Obelix náhodou na římské cvičiště, kde se připravuje římský atlet Gluteus Maximus (česky znamená sval na zadku) na Olympijské hry. Díky kouzelnému nápoji ho porazí ve všech disciplínách a zničí mu tak veškerou sebedůvěru. Po návratu do vesnice se rozhodnou, že vyhrát olympiádu by nemusel být zrovna špatný nápad a tak se vydají do Říma, kde je přes překvapení Řeků a vztek Římanů zapíší jako atlety. A pak se naši přátelé dozvědí, že kouzelný nápoj je na hrách zakázaný…

Asterix a Obelix

Ave Cesar

 

Začalo to jako dětský sen. Je to už dávno, co Thomas Langmann začal snít o tom, že sám uvede Asterixova dobrodružství na plátna. A nakonec to byl opravdu on, kdo stál u zrodu filmové podoby malého Gala. Vždycky byl velkým fanouškem Goscinnyho a Uderzových komiksů a věděl, že jejich ztvárnění na plátně bude mít úspěch. Před patnácti lety se mu společně s dcerou tvůrce Asterixovy kreslené podoby Sylvie Uderzo podařilo domluvit setkání mezi svým otcem Claudem Berri, známou stálicí francouzské filmové tvorby, a Albertem Uderzo, a položil tak základy projektu. Dále už to známe – film Asterix a Obelix natočil v roce 1999 Claude Zidi a ve Francii měl návštěvnost 9 milionů diváků. Film Asterix a Obelix: Mise Kleopatra od Alaina Chabata z roku 2002 vidělo téměř 15 milionů francouzských diváků. Když ztroskotal projekt „Asterix v Hispánii“, rozhodl se Langmann zpracovat skvost jménem Asterix sám, i nadále s podporou filmové a distribuční společnosti Pathé a zároveň se svojí společností La Petite Reine.

 

Velmi rychle se rozhodl zpracovat díl „Asterix a Olympijské hry“, protože, jak řekl, je ze všech Asterixových dobrodružství vizuálně nejatraktivnější, a tudíž pro filmové ztvárnění nejzajímavější. Zároveň svým tématem přímo vybízí k tomu, aby byli ve filmu obsazeni herci nejrůznějších národností, což by usnadnilo hledání zahraničních (především evropských) partnerů. Tato látka se mu zdála ideální pro vytvoření filmu, který by byl zároveň komedií, velkofilmem jako Ben Hur či Spartak a akčním dobrodružstvím.

 

Ještě než však zahájil oficiální jednání s Uderzem, začal raději pracovat na scénáři – samozřejmě ve spolupráci s celým týmem scénáristů. Olivier Dazat, Alexandre Charlot a Franc Magnier od něj dostali pokyn rozvíjet původní příběh ve dvou základních liniích. První je duel Césara a jeho adoptivního syna Bruta, který má v hlavě jen jediné, a to stát se místo Césara císařem, a druhou milostný příběh mladého Gala s řeckou princeznou, po níž prahne i Brutus a jejíž ruka má připadnout vítězi Olympijských her. Právě zde do příběhu vstupují Asterix s Obelixem. Jejich cílem je získat princeznu pro svého kamaráda, aby láska mohla slavit triumf.

 

Zároveň se scénářem začal Langmann přemýšlet o obsazení. „Již před patnácti lety, když se mi myšlenka filmové adaptace Asterixe zrodila v hlavě, jsem měl jasnou představu o dvojici César – Brutus.“ Měl na mysli Alaina Delona v roli Julia Césara a Benoît Poelvoorda jako Bruta. Poelvoorde, o jehož potenciálu jsme se mohli přesvědčit v jeho prvním velkém filmu Blbec na krku, je zářící hvězdou belgického filmu a v herectví doslova nezná hranic. Langmann se proto již předem kochal představou, jaké scény budou moci scénáristé ušít, když se v rolích otce a syna sejdou takoví dva velikáni. Dále ho napadlo najít nového Asterixe, aby se známá dvojka oživila. Hozenou rukavici zdvihá o několik měsíců později Clovis Cornillac. Pro vedlejší role se režisér rozhodl najmout mladé komiky z evropských zemí, kteří si doma již vysloužili popularitu. Dvě jména za všechny: Michael Bully Herbig a Santiago Segura. A lesk filmu mají dodat legendární sportovci, kteří se ve filmu mihnou jako v komiksovém okénku.

 

Režii svěřil Langmann Frédéricu Forestierovi, kterého si již dříve prověřil během natáčení dobrodružné komedie Blbec na krku s Gérardem Lanvinem, Benoîtem Poelvoordem e Josém Garciou. Rozhodl se, že se bude rovněž sám na režii podílet a poprvé se postaví za kameru. „Byl jsem v tomto projektu a v celém procesu jeho realizace tolik angažován, že jsem se nemohl zastavit na půli cesty,“ říká.

 

Scénář je směsí historických skutečností, komiksového humoru, vtipných dvojsmyslů (například hříčka s Alainem Delonem, který hraje legendu a zároveň jí sám je), nepředvídaných situací a ztřeštěných dialogů. Teprve s první dokončenou verzí scénáře šel Langmann za Albertem Uderzem (který se osobně zúčastnil několika sezení nad scénářem), Alainem Delonem a Benoîtem Poelvoordem. Všichni mu okamžitě přislíbili účast. Tvůrci se zasadili o to, aby novému filmu nechybělo nic z toho, co má mít velkolepá podívaná, a tak se rozpočet produkce vyšplhal na astronomických 75 až 80 milionů eur, což je vůbec nejvýše v historii francouzského filmu.

 

Pokračování zrovna moc nenadchlo ani recenzenty, ani diváky:

 

Děj nedává ani zbla smyslu, ale je to úplně jedno. Stejně tak je úplně jedno, že některé zásadní postavy (včetně titulní) hrají jiní herci, než je hráli v předchozích dílech – smutné znásilnění geniální komiksové předlohy, René Goscinny se musí obracet v hrobě.

Zadní strana

Žánr: Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Pohádka

Země původu: Španělsko / Německo / Francie

Rok vzniku: 2008

Délka: 117 minut

Původní název: Astérix aux jeux olympiques

Světová premiéra: 13. ledna 2008 – Francie, Paříž

Premiéra v kinech ČR: 31. ledna 2008

Režie: Frédéric Forestier, Thomas Langmann

Námět: René Goscinny, Albert Uderzo (komiks)

Scénář: Olivier Dazat, Alexandre Charlot, Franck Magnier, Thomas Langmann

Produkce: Manon Baudoin, Jeremy Burdek, Nadia Khamlichi, Thomas Langmann, Jérôme Lateur, Antonio Mansilla, Jean-Louis Monthieux, Adrian Politowski

Hudba: Frédéric Talgorn

Kamera: Thierry Arbogast

Společnost: Pathé Renn Productions / La Petite Reine / TF1 Films Production / TriPictures / SOROlla Films / Constantin Film / Novo RPI / Canal+ / Canal+ España / Banque Populaire Images 7 / Motion Investment Group / Les Editions Albert René

Natáčeno: Ciudad de la Luz, Alicante, Comunidad Valenciana, Španělsko / Forêt de Fontainebleau, Seine-et-Marne, Francie

Hrají: Gérard Depardieu (Obelix), Clovis Cornillac (Asterix), Benoît Poelvoorde (Brutus), Alain Delon (Julius Caesar), Vanessa Hessler (princezna Irina), Franck Dubosc (Assurancetourix), José Garcia (Couverdepus), Stéphane Rousseau (Alafolix), Jean-Pierre Cassel (Panoramix), Elie Semoun (Beta), Alexandre Astier (Mordicus), Elric Thomas (Abraracourcix), Adriana Karembeu Sklenaříková (paní Agecanonixová), Eduardo Gomez (Cétautomatix), Jérôme Le Banner (Claudius Cornedurus), Bouli Lanners (Samagas – řecký král), Michael Herbig (Pasunmotdeplus), Santiago Segura (Doktormabus), Nathan Jones (Humungus), Luca Bizzarri (Alpha), Stéphane De Groodt (Numéric), Zinédine Zidane (Numérodis), Francis Lalanne (Francis Lalanix), Amélie Mauresmo (Amélix), Tony Parker (Tonus Parker), Paolo Kessisoglu (Omega), Íñigo Navares (Patafux), Luis Valdivieso Capell (Nésousix), Jamel Debbouze (Numérobis), Jean-Pierre Castaldi (Caius Bonus), Michael Schumacher (Schumix), Jean Todt (Shumixův patron), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, česky

Titulky: česky napevno s francouzským zvukem, slovensky napevno s francouzským zvukem

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (anamorfní výřez z původního formátu 2,35:1)

Bonus: rozhovory (20:36 francouzsky s českými titulky), z natáčení (6:51 francouzsky s českými titulky), upoutávky (4:44 francouzsky)