Sport – Ozvěny mrtvých

V sobotu 30. května 2009 za 49,- Kč nabídne Sport další z hororově laděných titulů Ozvěny mrtvých. Nadpřirozený thriller o muži, kterého setkání s duchem zavražděné dívky přivede na stopu neodhaleného zločinu. Film už sice vyšel, ale pozor na záměnu se zcela jiným titulem. Tento byl přílohou Stereo & Video v roce 2004 za tenkrát obvyklých 199,- Kč. A pochopitelně, existuje i pokračování.

Tom Witzky je dobrý manžel a otec rodiny a na první pohled ten nejobyčejnější chlápek na světě. Netuší však nic o svém daru vstupovat do jiného světa. Nevadí, že nevěří na duchy, protože duchové teď začali věřit jemu. Otevřel dveře do jiného světa, vidí nepochopitelné obrazy, slyší podivné hlasy a nedokáže řídit svůj život jako dřív. Jeho podivné vize ale brzy začnou mít reálné souvislosti.

Sympatický opravář Tom Witzkey se úspěšně snaží vytvořit ten nejlepší život pro svou rodinu, malého syna Jakea a těhotnou manželku Maggie. Nedávno si pronajali dům ve spolehlivé chicagské čtvrti a společně se těší na miminko. Jejich dosud poměrně spokojený a harmonický život se zkomplikuje, když se praktický Tom na jednom z večírků pustí do živé diskuse se svou vysokoškolsky vzdělanou švagrovou Lisou o hypnóze a jejím vlivu. Oba mají trošku upito a Tom vyzve Lisu, aby ho zhypnotizovala. Skutečně se jí to podaří a před probuzením mu vloží do mysli zdánlivě neškodný posthypnotický příkaz, otevírající Tomovu mysl, který se však projeví nečekaným způsobem.

Tom začíná mít vize týkající se neodhalené minulosti domu, do kterého se nedávno nastěhovali, vize plné násilí, bolesti a utrpení. Zahlédne zjevení dívky, která před několika měsíci zmizela. S hrůzou si uvědomí, že stejnou schopnost má i jeho syn, který s duchem mrtvé dívky komunikuje. Zatímco chlapec však schopnost rozmlouvat s duchy mrtvých přijímá bez potíží, Toma každá vize zcela vyvede z míry.

Jakeova schopnost šokuje také jeho opatrovatelku Debbie, která si z hrůzou uvědomí, že mrtvá dívka, se kterou chlapec komunikuje je její zmizelá sestra Samantha. Tom se rozhodne přijít tajemství na kloub a začne pátrat po dívčině těle, které by podle všeho mělo být ukryto někde velmi blízko.

Tím se však on i jeho rodina ocitají ve smrtelném nebezpečí, protože poblíž je také někdo, kdo si nepřeje, aby pravda vyšla najevo a je odhodlán udělat cokoli, aby Toma zastavil.

Divácké komentáře film velmi často srovnávají se Šestým smyslem:

Duch v zrcadle, duch na sedačce, promlouvání k duchovi ve tmě, nějaká ta záhadná vražda, pološílený otec, hypnotizace, jemná klavírní hudba na podbarvení atmosféry, starý jednopodlažní byt v klidné čtvrti a další a další typické a notně okoukané atributy na nás chrlí nikterak známý původně scénárista David Koepp. Eso v rukávu sice má a tím je výtečný Kevin Bacon, ovšem jinak se tenhle kousek řadí spíše do průměru.

Žánr: Horor / Thriller / Mysteriozní

Země původu: USA

Rok vzniku: 1999

Délka: 95 minut

Původní název: Stir of Echoes

Světová premiéra: 28. července 1999 – Německo (Fantasy Film Festival)

Režie: David Koepp

Námět: Richard Matheson (román „A Stir of Echoes“)

Scénář: David Koepp

Produkce: Judy Hofflund, Gavin Polone, Michele Weisler

Hudba: James Newton Howard

Kamera: Fred Murphy

Společnost: Artisan Entertainment

Natáčeno: Chicago, Illinois, USA / Joliet, Illinois, USA

Hrají: Zachary David Cope (Jake Witzky), Kevin Bacon (Tom Witzky), Kathryn Erbe (Maggie Witzkyová), Illeana Douglas (Lisa), Kevin Dunn (Frank McCarthy), Conor O’Farrell (Harry Damon), Lusia Strus (Sheila McCarthyová), Stephen Eugene Walker (Bobby), Mary Kay Cook (Vanessa Damonová), Larry Neumann Jr. (Lenny), Jennifer Morrison (Samantha Kozacová), Richard Cotovsky (soused), Steve Rifkin (Kurt Damon), Chalon Williams (Adam McCarthy), Liza Weil (Debbie Kozacová), George Ives (ochranka), Lisa Lewis (paní Kozacková, matka Debbie), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 anamorf

Bonus: Z natáčení (5:35 anglicky), TV spot (1:31 anglicky)