KaB Music – Zálesák

KaB Music sáhne v pátek 5. června 2009 po dalším netradičním titulu s názvem Zálesák v ceně 49,- Kč. Zdroje se v popisu obsahu shodují a diváci si v hodnocení překvapivě libují. A my navíc můžeme použít díky ochotě vydavatelství i oficiální informace.

  

Drsná příroda a ještě drsnější muž – tak si Eve svůj život skutečně nepředstavovala. Oliver Reed a Rita Tushinghamová v romanticko-dobrodružném příběhu, odehrávajícím se koncem minulého století v nádherné scenerii kanadské divočiny.

 

Syrový příběh, odehrávající se v Kanadě už předminulého století, natočený v roce 1966. Jean La Bête je zálesák, drsný a samotářský, lovec po všech stránkách. Pořád je to ještě mladý zdatný chlap, který žije sám ve srubu daleko v hlubokých kanadských lesích. Nejbližší sousedé jsou indiáni žijící po řece dva-tři dny cesty. S ulovenými kožešinami se vydá do městečka, aby je prodal. Právě při jeho příjezdu po řece se koná dražba přivezených trestankyň, a ta ho přivede na nápad koupit si také ženu. Jenomže ty jsou v těchto místech velmi vzácné a žádná už není k mání. Žena místního kupce, která si chce žít na vysoké noze, prodá Jeanovi dívku, která u nich žije a je po zmasakrování své rodiny indiány němá. Eve je přivázána na provaz a spolu s Jeanem se i přes veliký odpor vydává k novému domovu…. Rozdílnosti povah a prostředí, z nichž oba pocházejí, však postupně přestávají hrát roli a naopak se začnou zmenšovat, když musí Jean po hrůzném dobrodružství bojovat o holý život. A z křehké a citlivé Eve se stává odhodlaná věrná žena.

 

A pár poznámek diváků:

Drsný člověk, drsná příroda, drsný děj. Ó díky za taková šedesátá léta. Myslím, že romantika se v tomto snímku moc nevyskytuje. Zálesák si domů přivede manželku, kterou všemožně ponižuje a zachází s ní jak se zvířetem, nakonec je na ní plně odkázán.

 

Příběh o větrem ošlehaném, drsném zálesákovi, který žije v divočině kanadské přírody, klade po lesích pasti a kontakt s civilizací má minimální – což se odráží v jeho nedostatečném společenském chování, způsobech a hlavně v tom, že sám je chycen v pasti samoty. Ve městě si koupí křehkou němou služku, sirotka Eve, a odveze ji do divočiny. Ona ale není tak slabá jak se jeví na povrch a rozhodně nechce být jen hadrem na podlahu, a on přece jen není takový drsňák jak se zdálo. Jasně, jako v každém vztahu se ženou je nejdřív nutné přijít alespoň o nohu, aby nakonec zjistil, že dívku potřebuje, že ji má rád. Dnes se takové filmy už netočí.

 

Film určitě patří do zlatého fondu filmových evergreenů. Majestátně krásné scenerie kanadské divočiny hor Britské Kolumbie si musí podmanit každého. Hlavní postava asi nebude romantickým typem hrdiny ženských srdcí, protože místy působí až brutálně, ale přesto díky svému zjevu, ve kterém je pravdivý, byl určitě dobře vybrán pro roli drsňáka. Na tomto místě je však třeba zdůraznit, že výjimečnost přírodního prostředí a netradiční vztah muže a ženy zcela odlišných povah se vymykají běžným schématům dobrodružného žánru. Jinými slovy – tento film si nehraje na velké umělecké dílo, ale dovede chytit v některých obrazech k silnému citovému prožitku a nemalou měrou splňuje všechny požadavky nenáročného diváka. Nelze přehlédnout ani perfektní kameru, která těží vynikajícím způsobem z divočin přírodních krás Kanady. Pro úplnost ještě dodám, že jsem byl spokojen i s českým dabingem, který je zde výjimečně kvalitní.

 

Menu DVD

V těle křehké a citlivé Eve klíčí odhodlaná a věrná žena. Skvělý Oliver Reed, skvělá Rita Tushingham, skvělá syrová atmosféra drsné kanadské přírody, nebezpečná smečka hladových vlků… Číhá tu ještě jedna past… Ta, do níž se může chytit divák, který bude filmem uchvácen…

Žánr: Dobrodružný / Drama / Romantický

Země původu: Kanada / Velká Británie

Rok vzniku: 1966

Délka: 102 minut

Původní název: The Trap

Režie: Sidney Hayers

Scénář: David D. Osborn

Produkce: George H. Brown, Jan Darnley-Smith

Hudba: Ron Goodwin

Kamera: Robert Krasker

Střih: Tristam Cones

Společnost: George H. Brown Productions

Natáčeno: Bowen Island, British Columbia, Kanada / Hollyburn Film Studios, West Vancouver, British Columbia, Kanada

Hrají: Rita Tushingham (Eve), Oliver Reed (Jean La Bête), Barbara Chilcott (obchodníkova žena), Joseph Golland (Baptiste), Blain Fairman (prodavač), Rex Sevenoaks (obchodník), Linda Goranson (obchodníkova dcera), Jon Granik ,Merv Campone (Yellow Dog), Reg McReynolds (kapitán), Walter Marsh (kazatel)

V českém znění: Petra Hanžlíková, Pavel Rímský, Jorga Kotrbová, Milan Slepička, Svatopluk Schuller, Bohuslav Kalva, Tomáš Juřička, Filip Jančík, Jan Vlasák a další

 

Bonusy

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky (dabing ČT)

Titulky: česky

Obraz: barevný 4:3

Bonus: biografie, filmografie herců a tvůrců, fotogalerie; z naší nabídky

 

Nastavení